| SilvesterS16 a întrebat:

Ciao TPU, daca te masturbezi la 16 ani iti afecteaza dezvoltarea fizica?

Răspuns Câştigător
| Negoiu a răspuns:

Nu-ţi afectează dar nici nu exagera! Energia se poate consuma şi altfel, din păcate, mai mult sau mai puţin lasă şi nişte „amprente" psihice (excesul), cei care spun că e ceva „absolut normal" şi „inofensiv" nu prea ştiu ce spun! Totul cu măsură! Gânduri bune!

10 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Ba chiar e absolut normal insa nu e intotdeauna inofensiv. Excesele dauneaza, fa-o cu masura. Pot dauna psihic, devenind de exemplu singura metoda de a obtine placere. Fizic poate dauna daca e facuta intr-un mod necorespunzator. Mai exact unii barbati folosesc inele pentru a mari erectia desi nu au nevoie. Asta poate duce la probleme de erectie, penisul poate inceta sa mai aiba o erectie normala fara ajutorul acelui inel. Apoi masturbarea prin pantaloni sau lenjerie, cat si cea facuta sub diverse unghiuri, de dragul senzatiilor tari, poate duce uneori la curbarea penisului. Folosirea diverselor obiecte poate crea o infectie sau o deteriorare a tesuturilor sensibile.

Altfel, majoritatea se masturbeaza de pe la 12 -13 ani. In general pe la 16 ani cresterea accelerata a penisului s-a incheiat de mult iar acesta va creste doar lent pana la vreo 20 de ani cu 1-2 cm sau chiar deloc, depinde de adn.

Unii spun ca masturbarea poate duce la ejaculare precoce desi ejacularea precoce inseamna de fapt o ejaculare ce nu poate fi controlata si are loc chiar si sub un minut, sau uneori la cateva secunde dupa penetrare (atunci cand are loc un act sexual). Eu personal nu cred ca masturbarea poate cauza o astfel de afectiune fiindca mi se pare fizic ilogic. Exista barbati care se masturbeaza si o ora si nu-si dau drumul, altii care isi dau drumul in urma masturbarii in 1 -2 minute si rezista 10 -20 de minute in timpul unui act sexual.

Altfel spus daca nu exagerezi si nu te apuci de practici de masturbare exagerate, n-ai de ce sa-ti faci griji.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, lasa-te cat mai poti, ca altfel o sa mai cresti cat lungimea penisului tau in erectie, adica 2 cm.

| anonimguy3 a răspuns:

E draci, e ma mastubez de la 10 ani si acum sunt unu care atunci cand il vezi pe strada te speri (1, 90 inaltime, 45 la pantofi/adidasi) si bine facut. Daca la chestii gen inaltime musculatura nu.

| rapp2020 a răspuns:

E o minciuna, dar iti consuma energia.si iti pierzi timpul si poti ajunge timd

| GeorgyGirl a răspuns:

Nu cred ca are vreo legatura mai ales daca deja ti-ai inceput viata sexuala.

| marian5888 a răspuns:

Ma eu zic ca nu-i sanatos in ciuda tuturor parerilor "specialistilor", daca o faci sa nu exagerezi

| bugara a răspuns:

Doar cea psihica

| erAss a răspuns:

Fratele meu te anunt ca o sa-ti pice parul daca te mai masturbezi...

| doctorandus a răspuns (pentru erAss):

Dap, ii va pica parul din palma, tipic...