| angelkissing a întrebat:

Cine imi spune si mie compozitia procentuala pentru HCl gen XCl... yH sau ceva de genu. Funda + regula de 3 simple

1 răspuns:
| myire a răspuns:

Daca e intrebare din chimie: sa stii ca procentele stau in nr de molecule: u ai aici HCl= acis clorhidric. deci o molecula de hidrogen si una de clor: ambele=100%. concluzia si raspunsul sunt: 50% H si 50% Cl.regula de trei simple e simpla dc stii de la ce sa pornesti. asta e valabil si pentru alte molecule(in chimielaughing).k in realitate...tongue. sper ca iti este de foloshappy