| InnocentSmile a întrebat:

Cineva spunea "love is not a feeling, is a sensation"(iubirea nu e un sentiment, e o senzatie)...
ce parere aveti despre aceasta afirmatie?
astept raspunsurile voastrewinking

4 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Afirmaţia este corectă. De altfel senzaţia de iubire apare în urma secretării unui hormon denumit popular "hormonul cupidon".
Evident, hormonul în cauză nu e perpetuum mobile aşa că dispare la un moment dat. De-aia şi după un timp relaţiile se răcesc happy.

Noroc.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

De ce nu dacă o privești ca pe o senzație permanentă, pe termen lung? Iubirea are multe definiții și nici că se putea să fie altfel pentru că este complexă și este percepută de fiecare individ altfel. În accepțiunea mea, iubirea nu înseamnă suferință, este o stare permanentă de beatitune la care ajungi datorită încrederii, atașamentului, respectului etc, pe care partenerii îl manifestă unul față de celălalt și care dăinuie indiferent de suișurile și coborâșurile vieții.
O seară cu zâmbet să ai!

| Rubi91 a răspuns:

Nu sunt de acord.Senzatia e doar pe moment, iubirea ramane...

| billy88 a răspuns:

Se mai supe si ca bebelusii sunt adusi de barza. oare o fi adevarat? eu zic sa nu iti bati capul cu intrebari de genul asta. daca iti cauti propriile emotii vei gasi singura raspunsul.