| Calinuz a întrebat:

Colegul meu care este si prietenul meu cel mai bun, este putin mai bleg, mai timid, mai tantalau. intr-o zi m-a rugat sa-i fac lipeala cu o fata caci el nu se descurca. am incercat dar fata mi-a zis ca-i un tampit si ca nu ar vorbii cu el.Va rog sa-mi spuneti cum as putea sa-i spun asta fara sal ranesc. Si daca as putea sal schimb, sa-l fac mai cool.[si am uitat sa mentionez cai putin tocilar] FUNDITAa [scuze pentru categorie]

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Ai un suflet foarte bun si sensibil, dar trebuie sa fii realist.
Uite, gandeste-te ca peste 10 ani,prietenul tau va trebui sa sustina interviuri ca sa-si castige painea,va trebui sa faca fata vietii...
Daca nu ii spui adevarul nu il ajuti.E preferabil sa-l ranesti,ca sa realizeze ca trebuie sa se schimbe,ca ceva din ceea ce face nu e bun.
Daca nu-i spui adevarul,nu vei reusi sa-l schimbi,nu vei avea nici un argument,te va intreba de ce ar trebui sa se schimbe!
Lasa-l sa afle parerea reala a unei fete despre el si pe urma,stai si dascaleste-l,ce sa faca si ce nu.
Daca tu te descurci si esti privit cu ochi buni intre colegi,stii de la tine ce are de facut.
Faptul ca e tocilar nu-i rau,e un avantaj.
Dar,trebuie sa invete sa interactioneze cu oamenii, el se ascunde in cartisoarele lui si refuza realitatea.
Da-i exemple concrete de ce sa faca si cum sa faca si va intelege, devino dascalul lui.
Mult succes.

4 răspunsuri:
| onetwothree a răspuns:

Daca spui tu ca e prietenul tau cel mai bun nu incerca sa il schimbi, acceptal asa cum e. si daca vrei sa faci totusi asta poarta o discutie cu el, sa vezi totusi care sunt cauzele pentru care el e mai timid si mai bleg.

| ombladon a răspuns:

Pai spune-i ca are deja prieten

| Flav a răspuns:

Caline, du-te si zi-i simplu, iar la urma, spune-i: ''stai linistit, tot posta ia la...''

| DaNNN a răspuns:

Incearca sa-l 'ademenesti' la un party, majorat, club etc.
Pun pariu ca daca se 'pileste' putin, o sa isi dea seama ce frumoasa este viata.

Sper ca te-am ajutat.
Funda?!