| XyYx a întrebat:

Considerati ca intr-o relatie baiatul si fata trebuie sa astepte o anumita perioada de timp pana sa faca dragoste? Adica, daca se cunosc destul de bine, si au o relatie sa spunem de 2 luni credeti ca se grabesc? Judecati intr-un anumit mod fata, spunand ca este o fata usoara ca s-a aruncat prea repede in patul vostru? Eu cred ca nu conteaza, atata timp cat ambii parteneri stiu ce vor de la viata, stiu ce vor unul de la altul si se iubesc cu adevarat. Intreb asta din pura curiozitate, vreau sa vad cum gandesc si altii. Eu cred ca daca iubesti te daruiesti total, nu pui conditii de genul, ca a, daca ma iubesti trebuie sa ma astepti 4-5-6 luni.

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dupa doua luni fa doar sex, nu dragoste. daca amandoi sunt de acord cu asta (sex fara complicatii si obligatii) e in regula, dar in 90% din cazuri relatia nu mai depaseste acest prag si raman etern in stadiul de relatie fara obligatii.
Nu poti iubi pe cineva dupa doar doua luni, e imposibil, poti cel mult sa il minti si pe tine si pe el. Iubesti un om cand treci cu el prin mai multe incercari, momente si bune si rele, nu cand il stii superficial si ai impresia ca este perfect.

| IloveME a răspuns:

De acord cu ceea ce ai scris mai sus!
Nu poti multumi toata lumea! intotdeauna va exista cineva care te va judeca!
Gandeste-te la tine, la relatia ta si la iubitul tau! voi sunteti importanti, voi sa fiti fericiti!
Cat despre actul sexual, daca il iubesti si te simti pregatita nu ai pentru ce da inapoi! sunt relatii care au asteptat acest moment un an 2 si dupa s-au despartit! deci nu timpul este asa important ci evaluarea relatiei in acest timp!
Succes!

| Carmen a răspuns:

Important e sa o faca atunci cand se simte pregatita fara sa fie influentata de presiunile baiatului. Sa poata simti in stare sa se daruiasca in totalitate baiatului...

| Azµre a răspuns:

Depinde de situație și de mentalitate

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Normal se astepta pana la nunta, dar acum s-a intors anormalul a devenit normal, cei care se respecta si au o etica tin pana la casatorie

| Dianatips a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Da, si dupa noaptea nuntii realizeaza amandoi ca sunt total nepotriviti in pat si ori ajung la divort ori se inseala care mai de care ori duc o viata frustrata pana la adanci batraneti. E mai bine asa?

| h3r a răspuns:

Dupa 2 luni nu poate veni vorba de o iubire adevărată, nici măcar iubire.
Dacă relaţia se începe cu seriozitate şi răbdare, atunci nu recomand niciun contact sexual.
Când zici că cele 2 persoane ştiu ceea ce vor de la viaţă, te gândeşti la 2 persoane mature, capabile să-şi asume orice responsabilitate, aşa că ei decid când o să treacă la etapa următoare.
Cât despre aşteptat, mi se pare normal să impui asemenea condiţii când tu nu eşti pregătită, cine ţine la tine va înţelege.

| Zenit313 a răspuns:

Depinde de situatie...

| Raiiiisa a răspuns:

Ai dreptate,daca iubesti te daruiesti, da nu din prima sa daruiesti totul, sa dai putin cate putin ca sa ai de unde da pe percurs, iar cand esti cu adevarat sigura de ce iti doresti si ca persoana de langa tine merita, atunci poti sa doruiesti totul fara nici o retinere.
Intr-o relatie nu ar trebui sa vina vorba de conditii in ceea ce priveste timpul, mi se pare absurd pentru ca face atunci cand simti nu atunci cand ti-ai notat in calendar.Multe fac asta din cauza ca se gandesc tot timpul ca o sa isi bata cineva joc de ele, in primul rand incepi o relatie cu un baiat atunci cand stii macar putin ce-i poate capu ca sa nu mai fie vorba de asa ceva.
O fata nu ar trebui sa fie considerata "usuratica" pentru ca s-a aruncat prea repede in pat, nu a obligat pe nimeni sa se culce cu ea si cred ca dorinta a venit din partea amandurora asa ca baiatu' daca are tupeu sa zica asa ceva e demn de dispret,(atata timp cat cei doi au o relatie).
Asta e parerea mea, niciodata nu o sa pun conditii intr-o relatie ca sa nu am parte de acelasi lucru.
O zi frumoasa:*

| Dianatips a răspuns:

Exista si exceptii de la regula. Eu si iubitul meu din prima zi de cand ne-am cunoscut am fost de nedespartit. Am facut dragoste dupa o luna de relatie (in care am petrecut foarte mult timp impreuna) iar acum avem deja 1 an si 7 luni si totul e la fel de frumos ca si la inceput :-)

| Raducu1997andrei a răspuns:

Da trebuie sa astepte dar daca vrea numai sa faca o aventura poate chair si din prima zi!

| Rockafellas a răspuns:

Buna! Da cred ca ai o gandire foarte corecta, daca iubesti o persoana sa zicem ca o cunosti de 2 saptamani, mai stai 2 saptamani cu ea si apoi faci dragoste cu ea, asta in cazul tau ca fata si sex pentru el, apoi ramai insarciunata si el iti da papucii, asta dupa ce ti-a zis ca te iubeste cum nu a mai iubit pe nimeni si ca are de gand sa se insoare cu tine. Tu daramata psihic vi si incepi sa plangi pe TPU!
Acum sa iti spun cum gandesc eu. Chiar daca esti indragostita foarte tare de dansul si sa presupunem ca si el de tine ca sa ajungi sa iubesti o persoana trebuie sa o cunosti cand de cat, asta inseamna iubire din punctul meu de vedere, ce e sub 3 luni minim este atractie. Dupa ce ai inceput sa cunosti persoana cat de cat si ai inceput sa o iubesti atunci faci dragoste adica din perspectiva mea dupa minim 6 luni, pentru ca cam dupa aceasta perioada poti spune ca si el te iubeste ci nu este doar atras de corpul tau.
Imparatul Hristos sa te aiba in paza! big grin

| BeautifullGirll a răspuns:

Eu zic ca este prea devreme. Daca vrei sa ai doar o aventura poti chiar din prima noapte sau zi cum vr u sa o iei laughing

| Sweetcookie96 a răspuns:

Sincer nu prea cred ca exista un timp standard ...Nu iti pot spune altii ce sa faci si cand sa faci! Asta este numai decizia ta, iar viata ta privata nu vad de ce ar interesa pe altii. Daca simti ca este momentul, nu ai decat sa o faci.Nu poate sti nimeni in afara de tine cat de bine iti cunosti iubitul si ce fel de relatie aveti.