| Aldutssss31 a întrebat:

Contactul sexual între un minor de 17 ani și un major de 25 este ilegal? Se pedepsește?

10 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Orice contact sexual dintre un minor si un major se pedepseste.

| sweetys a răspuns:

Orice act sexual comis de o persoană adultă cu un minor care nu a împlinit 16 ani se va considera viol şi se va pedepsi cu închisoarea de la 7 la 12 ani şi cu interzicerea exercitării unor drepturi, cu excepţia cazului în care diferenţa de vârstă între persoane respectivă şi victimă nu cinci ani.- cam asa ceva zice legea

| Violleta2022 a răspuns:

Daca minorul a fost abuzat sexual, majorul este pedepsit de lege, dar daca minorul a consimtit de buna voie la acel act sexual, nu se pedepseste.

| Kanpeki a răspuns (pentru Violleta2022):

Cum poate minorul sa-si dea acordul dacă e minor? laughing legea parca zice altceva

| Violleta2022 a răspuns (pentru Kanpeki):

Este o specificatie in lege unde se mentioneaza cazuri in care doar minora de PESTE 16 ani isi poate da acordul la sex.

| mihai69 a răspuns:

Nu e ilegal dacă e liber consimțit și nu se pedepsește cu nimic.

| dullcat a răspuns:

Din pacate, nu, desi ar trebui.

| lpavel a răspuns:

Binenteles si inca nu oricum ci cu inchisoare! Daca ea se supara pe tine si vrea sa-ti bata joc de tine asteapta-te la ce-i mai rau, te reclama si faci puscarie! Nu mai bine astepti tu un an? deceaba le zici ca era si ea de acord pentru ca asta nu se ia in calcul ca e minora!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai normal ca este ilegal și Anormal este un copil de 17 ani ce este normală în asta? Și ăla ditamai pedofilul de 25 de ani.

| AHHHHaaaa a răspuns:

Bucura-te de ultimile momente de libertate laughing)