| hjjd a întrebat:

Cred ca m-am indragostit de un baiat.chiar m-a intrebat daca vreau sa ies cu el... da i-am spus ca nu prea stiu multe despre el.asa ca nu am fost de acord. apoi el pur si simplu a renuntat la aceasta dorinta de a fi cu mine. oare chiar ma placea?

2 răspunsuri:
| adenysa a răspuns:

Băietii, au un orgoliu foarte mare, orgoliul lor bărbătesccc. probabill că refunzandu-l l-ai rănitchatterbox. Dacă te plăcea cu adevărat trebuia oricum să-ti respecte decizia de a dori să-l cunosti mai bine. Dacă chiar crezi că merită, incearcă să discuti cu elhappy Iesiti in grup dacă aveti prieteni comuni, arată-i părtile tale bune, poate asa il vei face să fie interesant din nou. dar dacă nu merita, stai linistită, lumea e plinăăăăăă de băieti!happy

| Ionut_1824 a răspuns:

Traim intr-o generatie in care nimic numai este sigur. Azi te place cineva dar maine il/o vezi cu altcineva apoi te intrebi "daca". In primul rand trebuiesc respectate anumite etape inainte de a spune ca ai o relatie serioasa cu cineva. O relatie trebuie sa inceapa cu o prietenie- un fel special de prietenie. Dragostea si tot coloritul romantic apar dupa construirea acestei prietenii.In ziua de azi prea adesea se parcurg aceste etape in ordine inversa. Ei devin iubiti inainte de a deveni prieteni, motiv pentru care sunt atatea despartiri. In a doua etapa, prietenia obisnuita progreseaza catre o relatie mai deosebita.Aceasta relatie se dezvolta in trei etape-ocazionala, speciala si stabila.Intalnirea ocazionala nu presupune nici o implicare emotionala. Intalnirea speciala cere un oarecare grad de implicare emotionala. Iar intalnirea stabila, regulata, inseamna ca doi tineri se angajeaza sa se intalneasca doar unul cu celalalt, cuprinde angajarea stabila si recunoasterea oficiala a acesteia.Am spus toate astea pentru ca observ ca totul incepe cu "cred ca m-am indragostit" si se termina cu "totul s-a terminat intre noi", de ce? Pentru ca alegem sa sarim peste acesti pasi, trecem direct la fapte.Nu te implica direct intr-o relatie pentru ca mai intai trebuie sa-l cunosti suficient de bine pe viitorul partener de viata.Nu am de unde sa stiu daca te placea sau nu sau a fost doar un interes. Sper ca pe viitor sa te ajute ceea ce am scris happy te pup!