| OmuChill a întrebat:

Cred că sufăr de fimoză. Am fost la medic dar mi-a zis că totul e în regulă, dar cu toate astea, penisul meu se decalotează foarte puţin în timpul erecţiei. Cine a mai trecut printr-o situaţie asemănătoare şi mă poate ajuta cu câteva sfaturi? Am auzit şi de o cremă Dermovate, e bună de ceva? Dacă da, cum se foloseşte? Aştept răspunsurile voastre, mulţumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Medicul care te-a consultat a fost medic urolog? Ar fi indicat sa fii consultat/examinat si de un alt medic deoarece parerile pot sa difere privind gradul fimozei si modul de tratare. Se pare ca este vorba de un preputiu cu o deschizatura insuficient de larg deoarece in stare flasca reusesti sa-ti decalotezi penisul si decalotarea devine dureroasa sau dificila doar in momentul in care penisul intra in erectie si glandul isi mareste volumul/dimensiunea. Deoarece in cazul tau se pare ca afectiunea nu este grava, se poate actiona in vederea largirii preputiului printr-o metoda simpla ce poate fi folosita prin aplicarea/efectuarea ei acasa, prin decalotarea repetata a penisului in stare flasca prin asa numitul – procedeul Beauge, adica o manopera uneori sinonima cu masturbarea. In vederea intinderii celulelor existente in "inelul fibros" al preputiului care limiteaza deschiderea acestuia, se recomanda sa fie folosit ca unguent unul din produsele: BETADERM (betametazona) sau DERMOVATE (propionat de clobetasol 0, 05%) care se gaseste in orice farmacie. Se va unge cu crema din belsug, pielea din zona glandului (capului) si dupa ce unguentul este absorbit in intregime de preputiu (pielea ce acopera glandul) se va masa si intinde preputiul in toate directiile, cu forta, pana la aparitia durerii, adica pana la limita suportabilitatii.Se aplica tratamentul de 2-3 ori pe zi, timp de 2 saptamani cu 1 saptamana pauza. In caz de nevoie se reia tratamentul de mai multe ori. Daca metoda nu da rezultate atunci se poate rezolva doar chirurgical (chiar daca nu optezi pentru asa ceva), se rezolva in cateva minute fara nici un efort de catre un medic chirurg urolog. Multa sanatate.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Atata timp cat medicul ti-a spus ca e totul in regula, nu ai motive sa te ingrijorezi. probabil ai o igiena locala deficitara si de aceea ai probleme de decalotare. Regula spune ca trebuie ca, minim de doua ori pe zi, dimineata si seara, sa decalotezi complet, cu blandete (penisul nefiind erect) si sa te speli bine, cu multa apa si sapun, curatand foarte atent spatiul subpreputial. Dar asta este minimul, o poti face mai des, adica ori de cate ori urinezi acasa.
Dermovate este un cortizon foarte puternic. Se foloseste numai in anumite cazuri de fimoza, foarte atent selectate si sub supreveghere medicala. Folosirea lui dupa ureche poate determina infectii severe locale si chiar necroza de penis (care sa duca la amputatia acestuia). Nu e genul de medicament pe care sa il folosesti dupa indicatii de pe net.

| Emilian65 a răspuns:

Daca medicul ti-a spus ca nu ai nici o problema, de ce nu ai incredere in el?