| Lexu12 a întrebat:

Credeti ca ar trebui sa-i spun ca il plac baiatului de care m-am indragostit? Mi-e frica ca nu are aceleasi sentimente,ca vom strica prietenia dintre noi, ca-mi va spune ceva urat sau va zice asta intregii clase.
Voi ce spuneti? Imi doresc foarte mult sa ma placa si el! Cum ar trebui sa-i spun?

7 răspunsuri:
| TawaretThalia a răspuns:

Pur si simplu spune-i. Daca esti mai timida(banuiesc ca esti fata din moment ce iti place de un baiat, dar totusi in 2016 orice e posibil...),daca sunteti buni prieteni poti sa ii spu-i asta ca o gluma... daca el 'glumeste inapoi' atunci te place, daca te refuza, ca sa zic asa, ii poti spune ca ai glumit si incearca sa fi naturala, relaxata. happy

Sper ca te-am ajutat. Fundita?

| NimeniAltuu a răspuns:

Depinde de mai multe criterii, mai intai observa comportamentul baiatului respectiv si încearcă sa ii faci mici avansuri, in asa fel încât sa inteleaga sentimentele tale pentru el.

| corbulalbrosu a răspuns:

Tot ce trebuie sa faci se rezuma la ceva extrem de simplu si anume, deoarece presupun ca va cunoasteti suficient de bine fiind in relatii de prietenie de multa vreme, sa-l intrebi pur si simplu, cat mai natural in mod direct si fara ezitare daca EL are sentimente de atractie fata de tine si de asemenea sa-l intrebi daca doreste/accepta sa incepeti o relatie in 2. Tot atunci, in acel moment ii vei putea spune in mod direct ca-l placi si esti convinsa ca acceptand o relatie cu tine ar obtine exact ceea ce-si doreste de fapt, ceva mai mult decat o simpla prietena/amica; o iubita adevarata. De asemenea spune-i ca ai vrea/dori sa va intalniti (zilnic) in vederea unor plimbari cu scopul de a va petrece cat mai mult timp impreuna. In functie de raspunsul primit iti vei da seama fara echivoc care este situatia reala ce crede si el despre tine, careeste parerea lui in privinta unei relatii permanente si de lunga durata. Deci indemnul este doar unul singur; actioneaza deoarece oricare va fi raspunsul tu vei fi cea in castig si poti fi sigura ca nu va spune nimanui despre propunerea ta. Succes.

| Florentina9210 a răspuns:

Spune-i, indiferent de raspunsul pe care il vei primi. Eu am facut aceasta greseala cu multi ani in urma si acum regret!

| Sarlea_Anamaria_2000 a răspuns:

Ar trebui să îi spui uite asa:Te plac!
În continuare depinde de băiat dacă este unul bun vei avea șanse, dacă este unul rău nu îi va păsa așa tare de ce îi spui, dar dacă este o gură spartă și zice uneori chestii pe care nu ar trebui să le spună atunci e o problemă.
Ar trebui să îi spui că îl placi după terminarea orelor ca să fie mai intim.

| OldSoul a răspuns:

Spune-i direct.
Indirect acum ai de ales, intre a risca totul si a incerca sa fi alaturi de baiatul pe care-l placi, sau de a trai toata viata cu regretul ca nu ai incercat.
Ce e mai rau? Eu cred ca a-2-a varianta.
Daca te refuza, poate doar orgoliul tau v-a avea de suferit, dar cel putin pe viitor vei avea cu un regret mai putin.

| AGreatMan a răspuns:

Vorbeste cu el, incearca sa il faci sa inteleaga, ca il placi foarte mult si daca el nu te place, sa fiti in continuare prieteni.Incearca sa ii spui ca simteai nevoia sa ii spui asta si sa nu se supere pe tine. Poate o sa stea sa se gandeasca si va realiza ca nu ar fi asa rau sa fiti impreuna