| BackAgainToTPU a întrebat:

Credeti ca e normal, ca un copil de 12-13 ani sa aiba iubit/a? Unii au chiar de la 10-11. Sincer, desi fac 12 ani prin noiembrie asa nu ii inteleg pe copiii astia, care, sigur in urma cu un an jucau ratele si vanatorii pana seara cand mamele lor veneau sa-i ia acasa si eu se ofticau si stateau bosumblati ca mai vor sa stea 5 minute. Nu credeti ca mai bine ne traim copilaria, anii pe care niciodata nu ii vom avea inapoi, chiar daca vom tanji dupa ei toata viata? De ce mereu in ultima vreme, daca te intelegi bine cu o persoana de sex opus, in clasa ta (sau grupul de prieteni) se nasc zvonuri cum ca ati fi impreuna? E destul de ciudat, si urasc oamenii astia, care pun presiune pe cei mai intregi la minte, care nu isi incep viata sexuala de la 10 la 18 ani, ci asteapta momentul potrivit, si ei cedeaza presiunii, si apoi fac cancer sau cine stie ce complicatii, ajung mai stie Boc pe unde... E un fel de "moda" acum si e o prostie. Mi se pare ca acei copii ori nu au ce face, ori sunt obligati de altii care vor sa ajunga cele mai rele exemple din tara. TPU este doar un suport pentru exemplele acestea, la tot pasul vezi intrebari puse de copii de varsta mea in genu "Am facut-o cu prietenul meu. Sunt insarcinata?". Alte subiecte de discutie nu aveti?
Multi oameni imi spun ca am logica unui om matur. As vrea si eu sa stiu daca in randurile de mai sus se regaseste asta. De asemenea vreau parerea tuturor despre aceste lucruri. Poate gresesc, sau poate din contra, sunt una din putinii oameni care gandesc asa...

12 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Nu e normal şi puţine persoane gândesc ca tine. La 10 11 ani e mai mult vorba de curiozitate că vor să vadă cum e să fi cu cineva, nu de altceva. Dar am auzit că la 13 ani a rămas însărcinată sau multe alte lucruri. Dacă părinţi nu le-ar permite şi ar discuta mai mult, s-ar implica în educaţia copiilor altfel ar fi treaba.

| CristinaElena96 a răspuns:

1) nu ai cum sa ai logica unui om matur ca oricum un om matur gandeste mai bine. si etc
si ai sesizat foarte bine aceste lucruri si esti desteapta dar nu matura.
faza e ca nah e viata lor nu prea imi pasa... cat stiu ca eu merg pe un drum bun si am alaturi cei dragi mi-e bine de restul nu stiu./
eucred ca e vina parintilor ca le-au dat prea multa libertate.la mine am fost invatata sa spun si "nu"
2) si draga mea TPU este un site folositor ...numai ca cineva ar trebui ca cei care au creat siteul sa citeasca intrebarile si intrebarile de genu asta s NU FIE PUBLICATE
si dac TPU ar fi un exemplu de nu stiu cum tu nu te-ai mai afla pe sitewinking
deci TPU nu e asa vinovat
ci cel care pune intrebareatongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am iubit si nu am ce sa fac e super dragut si are 13 ani iar eu 12

| Sigmund a răspuns:

Wow. M-ai surprins, chiar ca ai o gandire mult mai evoluata decat arata varsta.Intr-adevar ai dreptate, mai marea majoritate gandesc cum sa-si faca prieten(a) sau sa se dezvirgineze la o varsta frageda cand nici gandirea nu este pe deplin dezvoltata.Si nu, nu este normal.Ma repet varsta este prea frageda.

| andulovecrazy a răspuns:

Sincer si eu cred la fel pentru ca a avea un,, iubit''de la 10 ani nu e tocmai bine. Dupa parerea mea daca placi pe un baiat si acel baiat pe tine ar trebui sa fiti doar prieteni pentru ca daca va sarutati de la 10 ani pe urma cine stie va treziti ca vreti sa va maritati cu ala.Sunt unii copii care spun esti cu ala? bai fratele meu daca vorbesc cu un baiat nu inseamna ca suntem impreuna.Mai maturizati-va

| lyrics a răspuns:

Eu am avut prieten din clasa a 4a.primu prieten
j a fost o dragoste total diferita de cea p care o traiesc acum.
era mai multa inocentsa.
chiar daca s-a sfarsit mai urat pentru mine.
fiecare dragoste difera de la o varsta la alta.
j st sigura ca nu era curiozitate.
pentru ca am mai fost cu baiatul ala si peste 2 ani. j tot asatongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E preferabil sa iti traiesti copilaria si sa traiesti anii respectivi cat mai ai sansa, doar ca atunci cand te indragostesti pur si simplu nu ai ce sa faci.Nu vorbesc despre simple flirturi sau relatii de cateva zile.Ma refer la lucrurile mai serioase.Cu fluturasi in stomac, de la sentimente inocente pana la dorinte care ard.Atunci cand nu e vorba numai de o simpla atractie nu ai ce sa faci.La unii asta se intampla mai devreme, la altii mai tarziu, sau chiar niciodata. E cel mai frumos sentiment si nu prea conteaza varsta atata timp cat stii sa respecti niste limite si sa o iei usor, treptat.In timp, creste si iubirea, daca este vorba despre iubire.Nu ca la cei de 10-13 ani din zilele noastre care sunt doar curiosi sa vada cum e.De la 14 ani in colo eu spun ca este foarte ok si fetele ar putea sa inceapa sa vorbeasca cu mamele despre acest subiect, ma refer si la inceperea vietii sexuale si complicatiile ei.

| eXtrike a răspuns:

Nu va dati voi cu presupusu, ca e ciudat, dragostea te face sa faci multe in viata, am si eu 12 ani, stiu cum este, dragostea e dragoste, nu ai ce face... si oricum de multe ori cand te combini, intre uni nu e dragoste... fac asa la mantuiala :O, putini sunt care se iubesc
Si intr-adevar, intrebari patetice daca sunt insarcinata de la 12 ani sunt pe accest Site (sau cum sa il numesc? iad?).

Pace Nigga!

| TeoPT a răspuns:

Simpatie poate exista si intre o fata si un baiat de 5 ani.sa fii cuplat/a cu cineva inseamna mult mai mult decat sa iti pui statusuri la mess cu te iubesc:X.totusi exista persoane de 12-13 ani care chiar inteleg ce este iubirea.sa iti placa azi de cineva si maine de altcineva nu inseamna ca iubesti acea persoana. e doar o simpatie temporara(acest lucru inlocuieste, in mare, iubirea in randul celor de 12-13 ani. dar 13 ani nu e echivalent cu 2 ani.sunt persoane de aceasta varsta care chiar inteleg ce e aia iubire.

| andreea_6710 a răspuns:

Parca esti mamalaughing poate ai dreptate poate nu dar tie cu siguranta nu iti place de nimeni ca daca era asa sigur nu ziceai astea si sa stii iubirea e iubire nu o poti oprii nu se poate sa nu te indragostesti la un moment dat ...eu am 12 ani si intr-o relatie de 12 ani inseamna sarutat pe gura si tinut de mana in nici un caz nu e vorba de viata sexuala aaa si apropo TPU nu e de vina cu nimic ci ci cel care a pus intrebarea asa ca nu te mai crede asa matura ca de fapt nu ai deptate dupa personalitatea si vorbele pe care leai spus iti spun sigur ca nu vei avea in viata ta pe nimeni! habar nu ai ce e aia dragoste asa ca draga mea te rog mai bine taci si vezi-ti de papusile barbie daca de prieten nu-ti arde
Success!
by!

| TeoPT a răspuns:

Vorbesti cu cel/cea care a pus intrebarea sau cu mine?

da, exista iubire adevarata si la varsta de 12 ani, dar nu in toate cazurile!

| IIIx333III a răspuns:

Depindewinking.

De exemplu, eu am 12 ani si jumatate, iar prietenul meu are 14 ani. Dar sunt cateva motive pentru care ma cred in stare sa am un prietenwinking. Adica eu niciodata nu am avut si nu o sa am o copilarie. Pentru mine copilaria este doar un cuvant ce caracterizeaza perioada de ani dintre 5- 11. Dar dupa ce ai trecut de varsta de 11 ani iti incepi viata ca si adolescent. Cateodata nu imi pare bine pentru ca am luat note mari in clasele 1-4, pentru ca acum, in clasa a 5a, cand nu mai e doamna invatatoare si notele sunt mult mai rele, atunci cand iau un 7 se strica tot, apare o mega cearta intre mine si mama. Cand eram mica nu era zic in care mama sa nu ma certe, sa tipe la mine si sa ma faca in toate felurile. De aceea eu m-am maturizat brusc.

Si referitor la intrebarea ta, eu cred ca nimeni nu are dreptul sa ii critice pe altii, ci doar sa isi exprime parereawinking. O zi buna!