| Aida78 a întrebat:

Credeți că e ok să am primul contact sexual la 19 ani? sunt de 3 ani cu iubitul meu și nu am avut până acum contact sexual pentru că eu nu am fost pregătită.Și a 2 întrebare ce metoda de protecție putem folosi?

4 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Daca nu sunteți căsătoriți nu e ok. Dupa sex fetele se ataseaza mai mult de o persoana iar baietilor le scade atractia. De atatea ori am citit pe TPU, ce sabfac, am fost virgina si acum iubitul nu se mai simte atras de mine.
Virginitatea e darul primit de la Creator pentru a fi daruit numai partenertenerului de casatorie și cine face altfel nu are parte de binecuvantarea Creatorului peste relația lui, nu aduce fericire pe termen lung. Si cu prezrevariv ai 1% șanse sa ramai însărcinată, daca chiar te iubeste, sa se insoare cu tine, sa se dedic e sa fie fidel pentru toata viata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai si crezi ca e ok sa hotaram noi cand esti pregatita?
prezervativul e cea mai la indemana metoda

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai venit sa ne intrebi pe noi, inseamna ca NU esti inca pregatita!

| Madaxo97 a răspuns:

Este ok, ești destul de mare la 19 ani, dacă ai încredere în partener și te simți în siguranță, și ești pregătită, nu văd de ce să nu o faci. Puteți folosi prezervativul, fiind la început, nu are rost să te complici cu altă metodă de contracepție de acum.