| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că manipularea poate fi legată de obsesia persoanei manipulate?

2 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Manipularea daca incepe si capata contur este legata de doua suflete bolnave.
Manipulatorul care nu are incredere in el si cauta o persoana la fel, care nu are incredere in ea, care din diferite motive raspunde la stimuli de control.
De obicei persoanele cu rana de abandon sau total devalorificate in copilarie se indragostesc de cineva care se comporta urat cu ele si nu dau doi lei pe viata lor. Este firesc, acesta este tiparul in care au crescut.
Si cu cat mai urat se comporta manipulatorul cu atat dependenta de el devine mai mare.
Oricum este ceva total nesanatos, posibil persoana manipulata sa creeze obsesie pentru agresor, caci manipulatorul are tehnici instinctive sau studiate prin care stie sa atinga punctele slabe ale victimei. Dar este un context ultratoxic de viata in care niciunul nu are nimic de castigat. Multa nefericire pentru ambii. Dar, ce sa faci daca s-au intalnit doua suflete suferinde.

| Effy35 a răspuns (pentru ioana748):

Sunt de acord cu tine.