| AndreiRadu5557 a întrebat:

Credeti ca oamenii sunt in natura poligami? Eu de exemplu sunt indragostit de mai multe femei dar am fost educat sa imi gasesc o fata, sa ma căsătoresc si sa fiu fidel ei, dar acum e imposibil deoarece pe strada, la mall, in mai multe locuri vad cel puțin cateva zeci care imi atrag atentia, am văzut si femei care erau de mana cu partenerul si se uitau dupa alti bărbați care erau arătosi, credeti ca ar trebui sa ne revizuim total relatiile intre sexe si sa se permită relatiile poligame asa incat lumea sa fie relaxata si satisfăcută?

13 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Suntem poligami prin natura noastra pacatoasa, adica inclinati sore toate incalcarile posibile ale constiintei, inclusiv spre lacomie inspre trupurilie mai multora. Si eu si sotul meu am fost educati sa ne gasim un paetener dw casatorie si sa dim fideli dupa si am tinut cont, am ales ca principiile parintilor sa devina si principiile noastre. Sunt fericita ca atunci cand sorul meu da cu ochii de femei variabul dezbrăcate, intoaece capul in alra parte penteu ca e dedicat fata de Dumnezeu sa imi fie fidel cu mintea, trupul sentimentele. Si reciproc.
Cine incalca principiile Creatorului nu devine mai relaxat ci sclavul mustrarilir de constiinta, candidat la boli sexuale caee sunt pwdeapsa Lui penteu cine ii încalcă poruncile, plus beneficiarul legii spirituale a semnatului si seceratuluu. :cine seamana adulter, il va culege si el sau copiii lui mai tarziu. Cel mai relaxat esti cand imbratisezi principiile Creatorului, ai parte de iubire, incredere, fidelitare.

| Violleta2022 a răspuns:

"Cand alergi dupa mai multi iepuri, nu prinzi nici unul", asa spune un proverb romanesc care ti se aplica si tie!

De aceea esti tot timpul singur si nu se uita nici una la tine, fiindca nu pari a nu fi serios si asta nu atrage, dimpotriva, respinge fetele.

Cred ca ar trebui sa-ti revizuiesti propriul comportament, ca-i imposibil sa te indragostesti de mai multe femei deodata, ori esti imatur ori ai o probleme de discernamant, daca gandesti in acest fel.

Gandeste-te bine, tu esti ala care ai vrea relatii poligame, dar in realitate tu nu esti capabil sa agati nici macar o singura femeie, dci la ce-ti foloseste gandirea asta?

| AndreiRadu5557 explică (pentru Violleta2022):

Dacă nu am bmw si statut social mare nu se uita.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreiRadu5557):

Eu nu stiu pe ce lume tariesti tu, ca sunt miliarde d efemei casatorite cu barbati saraci, doar simpli muncitori, fara masina, fara casa si fara statut social inalt.

| Madaxo97 a răspuns:

Nu toți oamenii sunt poligami, unii sunt monogami, alții poligami. Poligamia, o relatie poliamiroasă este formată din mai mult de 2 persoane, acestea știind una de alta cu bună știința si fiind de acord cu relația. Nu înseamnă ca dacă tu esti îndrăgostit de mai multe fete ești poligam, îți pui întrebarea astfel : dacă iubita ta ar avea la rândul ei alți iubiți, tu ai fi de acord să formați un cuplu din 3-4 persoane știind toți unii de alții? Dacă da, atunci ești poligam.

| wildthing a răspuns (pentru Madaxo97):

Tu confunzi poligamia cu poliamoria...concepte diferite, dar ambele vomitive, din punctul meu de vedere.

| Madaxo97 a răspuns (pentru wildthing):

Tot cam aia e, ambele presupun relațiile cu parteneri multipli, nici eu nu am simpatie pentru niciuna dintre ele.

| Robert2526 a răspuns:

Avand in vedere ca suntem mamifere, atunci da, biologic vorbind suntem nu doar poligami dar si bisexuali. Eu zic sa incerci totusi si partea bisexuala

| Madaxo97 a răspuns (pentru Robert2526):

Și eu mă gândeam la asta, oare nu cumva toți oamenii de pe pământ sunt bisexuali? :-D Poligami nu neapărat dar bisexuali da, adică gen, dacă iubești pe cineva, ce mai contează ce are între picioare? Oricum știu că sunt mult mai mulți bisexuali, gay, doar că majoritatea nu recunosc și își inhiba pornirile si sentimentele.

| Robert2526 a răspuns (pentru Madaxo97):

Da, fara exceptie, suntem bisexuali, pentru ca suntem mamifere. Legat de iubire, monogamie sentimente, etc, astea sunt separat si tin mai mult de norme etice si sociale, dar la baza, suntem bisexuali toti

| Madaxo97 a răspuns (pentru Robert2526):

Da. Eu mi-am dat seama târziu, credeam că e ceva in neregula cu mine laughing

| Alexandru250201 a răspuns:

Nu cred ca e posibil sa fii indragostit de mai multe femei in acelasi timp, sa ti placa de ele da

| adam7 a răspuns:

Un răspuns corect ar fi să afli singur când prietena/soția ta și-o va trage cu alții și tu nu vei avea nimic împotrivă