| sanctuarySPA a întrebat:

Credeti in dragoste la prima vedere? Ati avut parte de asta pana acum?

31 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Aia se numeste atractie fizica

| relian a răspuns (pentru RAY):

Aia se numeste atractie fizica,ok si dragostea ce este? Daca tu te poti indragosti de o femeie fara atractie fizica esti tare de tot,esti veriga cea mai slaba laughing
Ial de mana si pe Hamurabi,de el ce sa zic pare arab dupa nume laughing deci lui i se pare aberant sa te indragostesti de o persoana pe care no cunosti laughing probabil el umbla cu sorasa sau cu vecini doara,ca pe aiai ii cunoaste.
Te minunezi ce pot unia sa scoata din ei.
Esti indragostit,pentru tine ce inseamna? Inseamna ca persoana respectiva te atrage f mult,tot timpul te gandesti numai la ea,ai face orice sa fii in preajma ei si asa mai departe.
Daca pentru voi dragostea inseamna altceva,atunci spuneti cei aia sa ne lamurim si noi laughing
Unde pui ca trebuie neaparat sa cunosti o persoana,altfel nu ai cum te indragosti laughing asta e cea mai tare,ce o insemna pentru el sa cunosti asta e alta enigma.
Deci chestia ce spunetti voi ca e dragoste si se intampla mai lent,la u nia se intampla f rapid,atunci pe loc,aia e tot, nu vad ce e asa greu de priceput.

Iara cine spune ca dragostea e altceva decat atractie ala bate campii, aia ce credeti voi ca ar fi dragoste este de fapt obisnuinta, ceva hai sa stau si eu cu cineva ca nu am incotro, sa fiu si eu in rand cu lumea laughing cam asa is multi.
Cand cineva te-a atras in asa hal incat nu mai ai scapare, ceva gen cu atrag aia in filmele SF alte navete laughing aia inseamna dragoste.
Daca dragostea e altceva atunci spune tu ce e? Aceleasi sentimente doar ca pe unia ii sperie ca e intampla rapid.

| corbulalbrosu a răspuns:

DA. Cunosc personal mai multe cazuri in care cei doi parteneri de viata si-au intemeiat initial relatia si ulterior familia, dupa primul impact vizual si astfel au ramas impreuna pe viata. big grin

| mihai69 a răspuns:

La prima vedere, nu. Dar am avut una la prima scrisoare...

| Hammurabi a răspuns:

Nu.
Dacă dragoste la prima vedere înseamnă doar "la vedere" nu cred în nici un fel de dragoste de genul ăsta.
Mie mi se pare aberant să te îndrăgostești de o persoană pe care n-o cunoști.

| Plato a răspuns:

E singura in care cred.

| Hammurabi a răspuns (pentru Plato):

Spune-mi că ai fost sarcastic, că altfel n-o să pot să dorm. laughing

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

Deloc, de ce? laughing

| Hammurabi a răspuns (pentru Plato):

Cum să crezi în dragoste la prima vedere?

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

Cum sa nu crezi? happy
Dragostea e preexistenta. Deci ai iubit mereu persoana aia, doar ca nu stiai, iar in momentul cand va intalniti se... activeaza, sau cum sa zic.
Dragostea/iubirea nu se construieste.

| Hammurabi a răspuns (pentru Plato):

Wow... asta e paranormală rău de tot.
Adică ar însemna doar să te plimbi prin populație și să aștepți să vezi față de cine ți se activează.
Mă duc să beau o bere și să mă culc, că tu mă zmintești de cap.

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

Vezi cu berea, ca de la prea multa nu se mai... activeaza.
Da, asta inseamna, te plimbi prin populatie si va intalniti.

| Hammurabi a răspuns (pentru Plato):

N-am probleme că pe căldura asta beau doar fără alcool.
Ce dracu fac dacă o fi în Australia? Cum ajung eu acolo?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Iubirea asta preexistentă. înseamnă ca suntem sortiți unul altuia de dinainte sa ne naștem.Si dacă ma-sa îl arunca de la balcon si moare, eu rămân singura toată viața fără sa mai pot iubi? Sau dacă creste si devine un criminal, n-am de ales decât sa-l iubesc? Nu ca as avea o problema cu iubirea unui criminal, dar tu nu cred ca ai fi de acord cu asa ceva.Sau dacă-s 2 gemeni, identici...cum știu care îmi e predestinat? Daca suntem pe continente diferite...cum îl gasesc? Sau sa fie el preot catolic?
M-ai speriat de-a binelea.Imi trec 100 de scenarii prin cap si in toate eu rămân singura.Predestinarea asta e de rahat.

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

E predestinat sa va intalniti, se va intampla la un moment dat. Acuma ceva ani poate ai fi spus la fel despre SUA.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Sufletul pereche reprezinta idealul. Si il vei intalni, 100%. Si daca sunteti in clipa asta pe continente diferite, tot va intalniti la un moment dat. Nu conteaza ca sunt gemeni, ca nu au un singur suflet, sunt tot doua, deci doar unul ti-e pereche.
E un singur scenariu in care ramai singura: cel in care il respingi. In rest, nu exista impedimente. Daca idealul tau e un preot catolic, atunci preot catolic va fi.

Exact, dinainte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Dacă e intr-o închisoare de maxima siguranța? Condamnat la moarte? Ce face, devine Superman si evadează?
Toate persoanele au un suflet pereche, nu? Si dacă el/ea nu e capabil/ă de iubire? De empatie? Ce se intampla cu sufletul ăla pereche?
Dacă chiar crezi in ce spui, e amuzant.Trist,dar amuzant.Ca si cum refuzi sa vezi elefantul din fata ta.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum am spus, nu ti-l baga nimeni pe gat. Daca el a ajuns sa fie condamnat la moarte, practic a refuzat tot restul ce i-ar fi oferit viata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Totul se intampla cu un scop...
Ca sa te poti indragosti trebuie sa te marcheze(pozitiv/negativ) nu conteaza.
Nu e suflet pereche e pur si simplu un om care te-a marcat.

| Dalmore a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da am trecut, sunt mai sensibil de fel si uneori si timid. Am trecut intr-o perioada ce nu m-a interesat deloc vreun contact cu fetele.
Iar creierul mi-a dat crush-uri la un moment de m-am indragostit farã sa vreau. Se mai intampla.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Timid?sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da imi trebura telefonul in mâini când imi raspunzi de emotii

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Zi mersi ca nu vorbim fata in fata...

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricum,N-avem ce vorbi ca sunt plictisitor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu știu încă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Da.

| CdeMetal a răspuns:

Eu cred in atractie fizica la prima vedere, de dragoste nu stiu ce sa zic.

| GirlOnline81 a răspuns:

Nu exista "dragoste la prima vedere"; poate atracție la prima vedere, foarte puternica între doua persoane.

| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

Nu am avut parte, însă cred ca exista si asta.