| Totipentruunu a întrebat:

Creteti ca trebuie sa ii marturisesc actualului ca inca ma gandesc la fostul meu prieten? nu imi intelege purtarea asta distanta.

Răspuns Câştigător
| Luori a răspuns:

Mai intai ar trebui ds iti faci tu ordine in ganduri si in sentimente. Lasa amintirile deoparte si prezentul aici, unde ii este locul. Mai intai fii sincera cu tine. Ce vrei de la cei 2? Baiatul din prezent nu merita sa fie mintit, dar iti dai seama ca nu va reactiona cine stie ce frumos cand va afla ca stai cu el si te gadesti la altul.

Fii sincera, in primul rand cu tine si apoi cu restul. Nu te minti pe tine insuti.

17 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Daca ii spui asta o sa-ti dea papucii instant caci de fapt e vina ta ca te-ai angajat in alta relatie in care tu nu esti 'prezenta'!

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Ahh, la intrebarea anterioara de ce te dadeai BAIAT?!

| Flav a răspuns:

Ha? Stai ca mi s-a oprit logica. Dar cum te-ai bagat cu actualul, daca inca te gandeai la fostul? Aaaa? Sunt saturat de astfel de fete.
Zi-i de pe acum, sa nu-l ingropi mai tare cu trecerea timpului.
Hai pa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Nuuu! Daca faci asta cred ca te trimite repejor la ex! Daca nu mai poti avea relatii cu ex-ul, ar fi bine sa-l uiti!

| Vizitiul a răspuns:

Daca nu ti-ai facut ordine-n sentimente nu trebuia sa dai curs unei relatii neologice. Oricum, masura ce circumspectie nu ai luat-o, dar poti pune punct acestei relatii cat mai repede cu putinta. Poate, acel baiat chiar te place, chiar doreste sa se implice in relatia aceasta, iar daca o mai prelungesti in acest ritm, e posibil sa aiba de suferit. Pune-te putn in situatia sa, nu cred ca ai digera prea usor o despartire. Rezolva problema din timp.

| Vizitiul a răspuns:

GenOm -NEOLÓGIC adj. (LINGV.) nou, (rar) neologistic. (Cuvinte ~.)
Relatie neologica, relatie noua, la asta am facut referire, dar chiar nu ai inteles ce am vrut sa exprim prin folosirea acestui cuvant intr-un asemenea context?

| Vizitiul a răspuns:

GenOm-nu doresc sa stupefiez pe nimeni, daca asta ai deprins tu e strict problema ta, sunt satul de pareri subiective.

| alonet a răspuns:

Apoi tu emi, asta nu e treaba, dai cu bota in balta cand intr-una cand in alta, nu vad rostu relatiei care o ai cu tipul asta daca tu nu esti vindecata de celalalt sau chiar asa mari nevoi trupesti ai de nu te poti abtine? iti recomand sa nu ii spui nimic daca vrei sa nu apara sentimentul de disconsideratie fata de tine din partea lui!happy

| DrPedobear a răspuns:

E ceva impetuos necesar si ar trebui s-o faci cat mai curand. Iti faci rau si tie, dar mai mult lui pentru ca desi el doreste sa se apropie de tine, sa te cunoasca, tu nu-i permiti asta din cauza ca nu simti acelasi lucru pentru el ci pentru fostul prieten.
Stati si discutati, dar mai important e sa te gandesti bine ce vrei tu de fapt: sa-l uiti pe fostul si sa incepi ceva nou cu prietenul actual, sau sa inchei relatia actuala si sa incerci sa-l recapeti pe cel dinainte.

| sellyyy a răspuns:

Evita minciunile.Sunt periculoase si pot face rau. Spune-i frumos si cu calm.

| Misssy a răspuns:

Da normal ar fi sa ii spui pentru ca altfel il poti rani prin faptele tale.Ar trebuii sa vb cu el

| Smile25 a răspuns:

Pai nu cred ca ar trebui numai sa ii marturisesti ca inca iti mai iubesti fostul ci chiar sa te desparti de el pentru ca daca iubest si te gandesti la altcineva persoana de langa tine va suferi mult mai mult.Fostul are pe alta? Nu puteti sa va impacati? Lasa-ti inima sa decida.Succes! Sa imi zici ce ai facut :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o problema.de 8 luni am plecat din tara punand capat unei relati de 1 an jumate.de 6 luni sunt cu altcineva dar inca nu l am uitat pe tipul din tara.imi puteti da un sfat va rog mult?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Palere, ma omori cu niste expresii. ''Relatie neologica''?
NEOLÓGIC, -Ă, neologici, -ce, adj. (Despre cuvinte, expresii) Care a fost împrumutat recent dintr-o limbă străină; care constituie o formație lingvistică nouă; propriu neologismelor; neologistic. Formație neologică. [Pr.: ne-o-] – Din fr. néologique.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paler, nu e vorba ca n-am inteles, e vorba ca te complici cu niste expresii simandicoase, pe care uneori nici tu nu le stapanesti in deplinatate, doar pentru a epata, a capata un aer distins. Nu incepe si tu cu ''nu conteaza detaliile, conteaza esenta'', ca, dupa principiul asta, pot incepe sa renunt si eu la modul pedant de scriere, sa renunt la cratime si sa ma concentrez doar pe mesaj, fiindca, in fond, ala conteaza sa fie perceput, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paler, o sa tot ai parte, fiindca pareri obiective nu exista, e doar un mit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si presupui ca el ar trebui sa se simta bine cand aude asta?
aici chiar nu e vorba de sinceritate, e vorba de un pic de egoism din partea ta.
adica ok, inteleg ca te gandesti la fostul, dar nu il poti obliga pe actualul tau prieten sa iti accepte sentimentele fata de acesta. totusi e iubitul tau, nu cea mai buna prietena
ce nu se stie, nu doare