| larisssssa a întrebat:

Cu ce pot sa imi dau pe buze ma ustura, am 2 strugurele dar nu le gasesc si nu am de unde cumpara pentru ca stau la tara si nu gasesc asa ceva pe aici, astept raspunsuri dau funda scuze categoria

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cand am buzele uscate si ma ustura imi dau cu ulei de masiline sau cu ulei normal. La mine are efect dupa cateva ore. Sper sa te ajute si pe tine

8 răspunsuri:
| Sweet111 a răspuns:

Cu ulei de masline da chiar de nai de masline date si cu deacel simplu o sa aiba efec. sau cu smintina!winking si o sati treaka.Bafta
pa pa wave
kiss

| Any a răspuns:

Daca nu ai nici un strugurel i-a pe deget putin ulei de mancare si ungeti buzele si foloseste o data pe zi si o sa-ti treaca

| BlackPrincessBitch a răspuns:

Se ung buzele cu unt fara sare sau cu smantana proaspata.
Se sterg buzele cu o felie de castravete crud.
Se ung buzele crapate cu ulei de masline.
Se foloseste un ruj hidratant sau un balsam pentru buze.
Se amesteca 3 picaturi de ulei de trandafir cu o lingurita de ulei de porumb si se ung buzele de mai multe ori pe zi.
Se taie o capsula de vitamina E si se ung buzele crapate cu uleiul din interior.
De asemenea, in perioada respectiva se vor consuma cat mai multe lichide.

Vantul, frigul sau chiar canicula pot determina craparea buzelor. Deoarece in acea zona nu exista glande sebacee, buzele sunt mai uscate decat restul tenului. O lipsa de vitamina B poate determina aparitia unor crapaturi la coltul gurii, numite popular "zabalute". Pasta de dinti usuca si mai mult buzele, de aceea, in perioada cat buzele sunt crapate, se va inlocui pasta de dinti cu fluor pentru curatarea dintilor cu bicarbonat de sodiu usor umezit sau cu un gel de dinti ce contine Aloe Vera.

:*

| justme_3711 a răspuns:

Mierea e foarte buna pentru buze :*

Răspuns utilizator avertizat
| LadyBee a răspuns:

Se ung buzele cu ulei de masline sau cu miere...sau crema de galbenele

| iobita21eLla a răspuns:

Poti sa te dai cu o crema pentru maini, dar sa fie pentru hihratare mainilor nu pentru alt ceva.happy

| Deeany a răspuns:

Da-te cu o crema!