| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre influența pe care familia și prietenii o au asupra alegerilor legate de relații? Cum afectează sau contribuie părinții la luarea deciziilor privind partenerul, sugestiile sau interdicțiile fraților și surorilor și sfaturile prietenilor?

Răspuns Câştigător
| sweetys a răspuns:

Nu ar trebui sa conteze deloc opinia, nici nu ar trebui sa și-o exprime daca nu este ceruta. Așa mi-am calcat pe intuitie de dragul celor din jur, si am iesit sifonata psihic dintr-o relatie. Deciziile ar trebui sa iti apartina. Daca ajungi sa traiesti dupa ce zice X si Y aia nu mai e viata ta, esti doar o marioneta.

6 răspunsuri:
| TimberWolf a răspuns:

Asta se intampla la 99% din cazuri. Suntem reflexia societatii, fie bolnava fie pozitiva in fucntie de situatie.
Ce parere am? oare poate 1% sa schimbe 99%? NU! deci, ce conteaza ce parere am?

| Mindfulness a răspuns:

Opinia ta e singura care trebuie sa conteze și să fie valida, restul e irelevant. Daca trăiești mereu după părerea lumii nu o să îți iasă nimic în viață, te vor seca de putere și de voință, energie, vei eșua pe toate planurile daca părerea lumii pentru tine va cântări decât a ta.

| Mindfulness a răspuns (pentru Mindfulness):

Daca tu iubești acea persoana restul nu mai contează că nu trăiesc rudele sau prietenii cu tine,nu împart același pat,ci iubita ta.
Uneori trebuie însă să fii atent,că uneori poate că părerea lor e una valida,a familiei,in ideea că pot avea dreptate legat de partenera cu unele chestii,in care te poate trage in jos,sa profite,sa își bate joc,sa îți vrea vreun rău! Dar numai tu poți să simți daca e o fata buna, daca o cunoști bine, daca ii cunoști familia.
Daca nu ai fler e greu sa te descurci in viață, fiind orbit de iubire și inteligența poate să fie irelevantă, nu o să îți dai seama cine te folosește și cine te iubește.

| simplaexsistenta a răspuns:

Cred cu tarie ca opinia celorlalti conteaza numai pana cand te maturizezi complet sufleteste. De atunci incolo, esti propriul tau stăpân.

| Cinic a răspuns:

Nu conteaza ce cred parintii, rudele sau prietenii. Doar ce crezi si ce iti doresti tu conteaza.

| Lubeniță38900 a răspuns:

Multi se lasă influențați de familie, prieteni. Dar dacă e o relație bună nu cred că ar mai comenta ceva prietenii, familia