Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea incepe o discutie cu mama legata de chestiile intime? Imi e cam rusine sa vorbesc cu ea dar simt nevoia...
Nu cred ca am vorbit niciodata cu ea despre asta

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

O intentie laudabila,bravo tie!
Trebuie,in primul rand,sa te asiguri ca mama ta are dispozitia sa discute cu tine anumite lucruri,ai gija sa nu fie obosita sau necajita de ceva.
Fa o treaba in casa,curat la tine in camera,ceva care ii face placere,cauta s-o bucuri cu ceva si spune-i ca vrei sa vorbiti ca intre fete, pentru ca toate prietenele tale vorbesc cu mamele lor si simti si tu nevoia sa faci lucrul asta.
Ai crescut si vrei sa stii lucruri pe care doar o mama ar putea sa ti le transmita corect, n-ai vrea sa ajungi sa discuti cu persoane care ar putea sa te indrume gresit sau sa incerce sa te manipuleze.
Singura persoana in care poti avea deplina incredere in chestiunile intime e mama, asa ca ii vei cere sa iti spuna tot ceea ce considera ca ar trebui sa stii, fara sa-si imagineze cumva ca vei trece sa aplici in practica ceea ce-ti va spune!
Va fi un fel de acord mutual intre voi doua si va veti apropia mult mai mult una de cealalta, iar increderea mamei tale in tine va creste vertiginos.
Fiica mea are 11 ani si pot sa-ti spun ca avem destule discutii legate de ceea ce ar trebui sa stie o fetita la varsta ei, este ceva normal si fiziologic, nu e un secret de stat.
Reciteste ce ti-am scris si incearca sa-i spui mamei lucrurile astea, te va intelege si va fi mandra de tine.
Si-ti va spune tot ceea ce doresti sa afli.
happy

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă ai o relație normală și discuți orice altceva cu ea (școală, prieteni etc.), e simplu: o iei mai „de-o parte" și mai înghițind în sec, mai cu jenă îi spui că vrei să discuți despre probleme intime cu ea. (Sper că deocamdată nu e nimic prea grav - așadar e bine să-i spui din start asta, să nu intre biata femeie în panică să nu ai vreo problemă complicată).
Pe urmă n-o să mai fie așa greu. Eu am reușit să vorbesc despre lucrurile astea cu fata mea, așa că... se poate! tongue

| PisicutzaSmile a răspuns:

Bravo te respect pentru faptul ca vrei sa Vorbești cu ea chestiile intime

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E mama ta va intelege orice doar fa-ti curaj

| alexandra9love a răspuns:

Pai totusi oricine simte nevoia sa ceara un sfat, mai ales de la parinti, incearca sa o iei usor cu intrebarile pentru ca sigur iti va da un raspuns. Deci vorbesre cu ea! :*

| BillGates a răspuns:

Esti fata sau baiat? Daca esti baiat eu zic ca e mai bine sa vorbesti cu tatal tau SUCCES.