| Kanezu a întrebat:

Cum as putea sa largesc frenul fara a face sex?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Frenul, datorita formei filiforme (de fir, ata) se poate doar lungi si in cazuri cu totul rare rupe.In schimb poti sa-ti largesti deschiderea preputului, (formatiunea din piele care acopera glandul si corpul penisului) prin aplicarea unei creme numite Dermovate (propionat de clobetazol 0, 05%) urmat de masare si intinderea pielii pana la limita suportabilitatii. Dupa circa 2 saptamani vei constata ca decalotarea glandului se face cu multa usurinta, preputul trece in intregime de santul balanopreputial si miscarea de "du-te vino" chiar iti creaza sentimente de placere.In acest moment iti poti considera penisul pregatit de sex sau masturbare.

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Prin mangaieri si masari zilnice cu un unguent adecvat acestui scop.

| manuemanoil a răspuns:

Frenul este o piele subtire care leaga glandul penisului de pielea din preput. Daca frenul este prea strans, poate face dificil sau dureros pentru un individ sa se excite sexual sau sa aiba un act sexual normal.

Exista mai multe metode prin care un individ poate incerca sa largasca frenul fara a face sex:

Exercitii de stretching: Pot fi efectuate exercitii de stretching pentru a ajuta la intinderea frenului. Acestea pot include exercitii de tragere usoara a pielii din preput peste glandul penisului.

Uleiuri si creme: Pot fi utilizate uleiuri sau creme care contin ingrediente hidratante pentru a ajuta la intinderea pielii. Acestea ar trebui aplicate pe frenul intins cu grija, pentru a evita iritarea pielii.

Fizioterapie: Un fizioterapeut sau un medic poate oferi tratamente fizice, cum ar fi masaj sau terapie prin frecare, pentru a ajuta la intinderea frenului.

Interventie chirurgicala: Daca alte metode nu au reusit sa rezolve problema, o interventie chirurgicala poate fi o optiune pentru a indeparta o parte din fren.

Este important sa discuti cu un medic inainte de a incerc