| marcel_8906 a întrebat:

Cum as puteasa scap de mansturbare, am 16 ani da mansturbez aproape in fiecare zi.am incercat sa ma abtin tar sa primit max.2 saptamini.

Răspuns Câştigător
| GeorgiV a răspuns:

Bună, Marcel! Cel mai bun mod pentru a,, scăpa,, de masturbare este să fi activ din punct de vedere sexual. Asta dacă consideri că ești pregătit.
Totuși, masturbarea poate interveni și dacă îți începi viața sexuală, din diverse motive. Faptul că ești așa activ ar putea trăda un libidou mare, plus, ai vârsta de 16 ani, ceea ce înseamnă că din punct de vedere sexual ești la apogeul acestei perioade.
Așadar, sfatul meu: nu te mai învinovăți! Nu ești sigurul băiat care o face, și nici nu vei fi. Peste 90% din masculi o practică, însă de recunoscut nici 10% nu o fac!
Revenind... Dacă consideri că nu este ok, din principiu, sau pur și simplu pentru că nu te satisface, schimbă metoda, sau modul în care o faci. Dacă stau să mă gândesc logic, masturbarea nu este un lucru rău pentru că pur și simplu te învață anumite lucruri despre tine... Ce îți place, cum și de ce.
So, tu știi ce e mai ok pentru tine. Dacă vrei calitate, oferă-ți așa ceva și nu te îndoi de faptul că nu o vei putea obține! Reține că o călătorie de 1000 mile începe cu primul pas!
O seară plăcută!

3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu trebuie sa te abtii, trebuie doar sa raresti episoadele de masturbare.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Se vede ca deja iti tremurau mainile cand scriai aici

| Raul_7987 a răspuns:

Eu am putut 3 si 4 saptamani cand am avut iubita. In rest tot ca tine 2 saptamani. Vointam, gandeste-te la altceva, gasesteti o prietena.