| m00n a întrebat:

Cum ati reactiona daca prietenul/prietena v-ar spune ca vrea sa termine relatia pentru ca nu sunteti destul de calzi, romantici si iubitori si ca si-a gasit pe altcineva de 2 luni(despre care voi nu ati reusit sa aflati nimic pana cand a cazut bomba)?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea dragoste cu sila nu se poate.
In cazul meu o intreb daca e absolut sigura ca asta isi doreste.
Daca zice ca da ii returnez fiecare cadou, poza, sau amintire de la ea si ii transmit ca doresc sa le aiba ea.
Apoi fac orice e posibil sa nu ma gandesc la ea. Imi caut alte preocupari, incep sa am grija de mine, imi fac timp pentru toate lucrurile pe care le-am amanat, ies cu prietenii, incep noi proiecte, sau le termin pe cele nefinalizate.
Daca ma iubeste va reveni la mine pana nu e prea tarziu. Nu, langa urmatoarea ma voi asigura ca nu voi repeta aceleasi greseli ca in cazul ei.
Sper ca te-am ajutat.

18 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

As respira foarte adanc si as intreba apoi de ce a asteptat atat de mult(2 luni) ca sa-mi spuna...
Si-as pleca.
Pe alt drum si pentru totdeauna.
Pentru ca nimeni nu se pierde, indiferent cat de ranita ii este inima.

| m00n explică (pentru greece12):

Da,si eu ma intreb acelasi lucru...oarecum.Sunt foarte ocupata ofticandu-ma ca nu am observat asa ceva, si deh`ma credeam destul de inteleapta

| greece12 a răspuns (pentru m00n):

Nu cred ca tu nu ai fost destul de inteleapta, cred ca el a stiut sa se ascunda prea bine, natura lui duala s-ar putea sa-l piarda cand i-o fi lumea mai draga, dar e doar o presupunere, exista un echilibru in viata si niste legi nescrise...

| m00n explică (pentru greece12):

Da,oricum deja de un an aproape se stricacsera lucrurile, asa ca nu prea am avut ocazia sa observ, tinand cont ca atunci cand nu-mi reprosa ceva disparea din peisaj(tot din vina mea). Mare dezamagire, mare...

| greece12 a răspuns (pentru m00n):

In cazul asta, nu trebuie sa ai regrete prea mari, relatia era muribunda.
Dar stiu, dezamagirea ramane...esti nemultumita de tine, de minciuna, de situatie, de tot!
Pot sa-ti spun un singur lucru.Va trece.
Cand si cum, depinde de tine.
Imi pare rau, dar adu-ti aminte ca in tot raul e si-un bine!

| m00n explică (pentru greece12):

Da,nu ma simt atat de rau pe cat mi-as fi imaginat, ma asteptam oarecum.Dar totusi ramane dezamagireahappy

| greece12 a răspuns (pentru m00n):

Logic.
Dar esti pe drumul cel bun, cred c-o sa-ti revii destul de repede!
Si sincer, ti-o doresc!

| m00n explică (pentru greece12):

Multumesc!

| greece12 a răspuns (pentru m00n):

happy

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Asa ti a zis?

| pietrean a răspuns:

M-ar pune pe ganduri,daca mi s-ar mai da o sansa,as incerca sa devin un adevarat om iubitor,tandru,care stie sa-si arate dragostea prin gesturi,cuvinte. Daca nu mi se mai da o sansa,cu persoana care mi-a reprosat lipsa tandretii,as incerca pe viitor,sa fiu mai tandru si sa-i arat dragostea, prin gesturi si cuvinte.
Parerea mea,este ca totul se invata din familie:daca parintii au fost intr-o relatie rece, fara afectiune, fara respeect, tot asa se v-a purta si copilul.Dar are sansa sa se "educe"pe viitor, deoarece viata ii mai da cate o "bomba".

| m00n explică (pentru pietrean):

Da,in momentul in care esti fata si reprosezi ca a murit cavaleria si esti ignorata nu-i asa de simplu.E deranjant cand nu ti se deschide usa, nu ti se da voie sa intri prima(ca deh`esti faa), nu esti ajutata cand ai ceva greu de carat si totusi ti se cere sa fii dulce, draguta si mieroasa ca o copila naiva de 14ani.Nu e totusi lipsa de maturitate?

| pietrean a răspuns (pentru m00n):

Nu ma intereseaza ce "lipsa " are el. Daca se poarta ca un marlan, dar are tupeul sa reproseze ca tu nu esti iubitoare, tandra, ii dau papucii si cu asta basta!

| m00n explică (pentru pietrean):

DA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca m-ar durea.Dar asa cum am mai spus, cand nu se mai poate, fiecare cu drumul sau.Altfel,ar exista un chin reciproc si in final rezultatul ar fi acelasi.Mult noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si tu ai fost destul de calda, romantica si iubitoare? Sau ai reactionat ca majoritatea oamenilor, i-ai gasit cateva defecte si apoi ai fost indiferenta gandindu-te ca mai intai el trebuie sa-si schimbe comportamentul pentru ca tu sa-i oferi, la randul tau, ceea ce el iti cere?

Unii oameni asa functioneaza intr-o relatie, cred ca pentru tot ce ofera trebuie sa primeasca ceva in schimb sau nu ofera deloc, asteptand sa primeasca mai intai... Astfel relatia nu mai este relatie ci doar un schimb de servicii, ambii partenerii incercand sa se aleaga cu mai mult decat celalalt.

Oricum, indiferent de cat a fost si vina ta ca relatia nu a mers, daca 2 luni de zile a stat si cu altcineva, atunci persoana respectiva chiar nu merita. Nu merita nici macar sa te mai gandesti la el si in niciun caz sa te invinovatesti ca nu ai observat ce se petrece.

| m00n explică:

Da,asa ma gandeam si eu.Doamne se intoarce lumea cu susul in jos, baieti care vor romantism si fete care fug de ellaughingDeci trebuie sa incep sa strang ce am de returnat, n-ar fi prea greuhappy