| Dumbi a întrebat:

Cum este pupila unei persoane care ii place de tine cand te priveste in ochi? Mi-a spus cineva pe site ca este dilatata, dar cat de dilatata? Si de ce este dilatata? Chiar nu am bagat de seama acest lucru cand ma uitam in ochii cuiva.

3 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Nu te lua dupa astfel de "semnale". Difera de la om la om.

| Saltbae a răspuns:

E. Hess afirma ca, in intreaga comunicare umana, ochii transmit cele mai fidele si exacte semnale, deoarece ocupa un loc focal pe trup, iar cele doua pupile functioneaza in mod independent.

In functie de iluminat, cele doua pupile ale ochilor se dilata sau se contracta, tot asa cum atitudinea sau dispozitia unei persoane se schimba din pozitiva in negativa si invers. Atunci cand cineva este excitat, dilatarea de pupile se poate mari de pana la patru ori fata de marimea normala. O stare negativa, dimpotriva, provoaca contractarea de pupile cunoscuta popular ca "ochii mici de margea" sau "ochii sarpelui".

http://www.garbo.ro/......ochii.html

| Anonim257 a răspuns:

Cand esti drogat iti place de toata lumea