| anonim_4396 a întrebat:

Cum imi fac un foldar cum il ascund si sa i pun intr un fel parola sa nu il pot deschide doar eu?

Răspuns Câştigător
| LamentedSoul a răspuns:

Din pacate, daca nu ai sistem de operare Linux, nu poti parola un folder, desi exista programe speciale, majoritatea nu dau randament pentru ca trebuie cumparate, sau pot fi folosite pe o parioada "de proba" de 30 de zile ( cum ar fi Folder Password expert). Insa poti folosi Folder Access, descarcandu-l din link-ul urmator: http://download.chip.eu/ro/Folder-Access-2.1_118779.html
Cu toate acestea poti sa-ti ascunzi folterul bine, bine, in subfoldere si numai tu sa stii de el.
De asemenea poti sa ascunzi folderul intr-o poza, ca in link-ul acesta: http://www.youtube.com/watch?v=qAc2AytP8i8
Sau il poti face invizibil, astfel:
1. click dreapta pe folderul respectiv
2. proprieties
3. attributes : hidden
4. apply
5. OK
* Ca sa vezi folderul pe care l-ai "ascuns", click pe "My Computer", sus de tot ai "Tools" > "Folder Options" > "View" > apoi exista o subcategorie numita "Hidden files and folders", ea este bifata "Do not show hidden files and folders", ca sa-l vezi dai "Show hidden files and folders" apoi, Apply & OK. Initial folderul apare putin "sters" asta pentru a-ti arata ca este un folder "hidden".

* Ca sa nu-l mai ascunzi in loc de "attributes : hidden", debizezi casuta "hidden" apoi, Apply & OK.
Alege ce varianta vrei. Bafta! :)

| sinx a răspuns (pentru LamentedSoul):

Perfecta explicatia de mai sus, cu mentiunea ca daca ai totusi un folder ascuns si deschizi un document din el, o sa ramana un short-cut in start/documents. Trebuie sters si acolo de fiecare data cand accesezi. Multa bafta.

| LamentedSoul a răspuns (pentru sinx):

Multumesc si apreciez de asemenea completarea!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va multumesc!