| grayWolf a întrebat:

Cum imi pot castiga prietena inapoi?
Pana acum ceva timp eu si ea aveam o relatie foarte frumoasa impreuna, desi ca orice cuplu ne ciondaneam din cand in cand, ea fiind incapatanata, si eu la fel, pana cand la un moment dat a devenit totul mai mult o inclestare de nervi si ne certam in fiecare zi, totusi pasiunea nu a incetat sa existe nici un moment. S-a intamplat totusi ca sa fiu plecat din Romania timp de doua saptamani iar la intoarcere aflu de la ea ca a gasit un baiat super dragut care nu o streseaza niciodata si ca vrea sa ramana cu el. I-am spus ca nu sunt de acord si baiatul respectiv e probabil vreun prefacut pentru ca baiat perfect nu exista si ne-am despartit urat in sensul k ne-am certat iar acum nici nu mai vorbim unul cu altul de ceva timp.Totusi eu inca tin la ea si cred ca si ea inca tine la mine iar unii prieteni m-au sfatuit sa incerc sa o castig inapoi pentru ca relatia cu baiatul ala e doar ceva temporar ca sa ma determine sa mai las de la mine ca sa o castig inapoi, desi dupa faza care mi-a facut-o cu eu fiind plecat si ea intre timp gasind deja pe altul nu stiu daca mai merita sau daca mai are vreun rost sa incerc sa o fac sa se intoarca la mine? As aprecia niste sfaturi despre daca se merita si cum sa o castig inapoi happy

5 răspunsuri:
| superdorex a răspuns:

Hm, cam greu ce trebuie sa faci! Vezi tu, erai o incertitudine pentru ea, faptul ca va certati mereu facea ca relatia voastra sa aiba de suferit! Acum ca tu i-ai dat acea pauza uite ca cineva a actionat imediat si a dat roade, poate ca langa el se simte mai protejata, mai cocolita, mai linistita, ceea cu tine era intr-o continua tensiune! Ea sigur a facut o paralela intre voi si uite ca acum tu regreti iar ea are prieten! Daca tinea intr-adevar la tine si era ceva adevarat intre voi eu cred ca nu se arunca in bratele primului baiat intalnit nu? Deci eu zic sa cauti sa iti gasesti o fata cu care sa te potrivesti ca fire si principii si vei vedea ca ai sa uiti sau iti va ramane o amintire prietenia cu aceasta fata! Doar daca stii sigur ca face asta sa iti vada reactia ta, atunci actioneaza direct cumpara-i un buchet de flori scoateo imediat undeva si spune-i cat de mult o iubesti si ca nu poti sta fara ea...asa ai sa o impresionezi! Doar tu iti cunosti senitmentele fata de ea, daca se merita sa mai incerci sau nu! Multa bafta!

| rino90 a răspuns:

Nu iti stiu relatia
Nu prea iti raspund la intrebarea ta;
dar. gandeste-te asa!
Daca ea nu a regretat ca s-a dus cu ala, e un minus major!
Faza e ca: desi v-ati placut poate ca mult, atata timp cat unu din voi nu si-a propus (si vorbesc cel mai serios) sa se straduiasca sa traga de relatia voastra ca si cum i-ar fi ultima, sansele de reusita a unei relatii sunt... mici...
certuri, contradictii, gelozie, etc si etc... exista in orice relatie, ideea e ca amandoi sa fi cazut de acord la aceeasi tema "n-am sa renunt"
e vorba sa nu stai dupa o fata, ca mai exista mill in lume
ADEVARAT
Partea trista e urmatoarea: daca u ai fost cel care era hotarat sa nu renunte..., vei fi in contradictie cu situatia existenta.
Eu as mai fi incercat daca vedeam ca regreta ce a facut, ca poate asa era felu ei de a-ti umple lipsa, dar atat timp cat ea nu te considera sau atata timp cat NU e ea cea care te-ar considera singurul, unicul in viata ei(cum vrei u sa-i zici), e in mare parte de prisos sa mai incerci.
gandeste-te asa
1. daca o fata nu te place cand te duci la ea si ii zici sa fiti impreuna, nu ve-ti fi impreuna pentru ca nu e raspunsul si din partea ei de la inceput
2. acu din perspectiva ta intr-o relatie, daca ea nu si-a propus sa nu renunte, nu ai cum sa evoluezi de o simpla relatie si vei ramane in prima faza (strini-> prieteni-> foarte buni prieteni-> atractie-> conflict-> strini)
A NU RENUNTA, face relatia sa nu mai includa si "strini". In final va ramane conflict-prieteni, pentru ca asta e cu adevarat o relatie!
Confortul de a fi langa cineva.

| IateyourCookie a răspuns:

"castiga" hmm dar ce femeia e un trofeu ce trebuia castigat? :O phbbbbt phbbbbt

| rino90 a răspuns (pentru IateyourCookie):

Daca ai avut parte de traume in copilarie du-te intr-un forum nu aici.
Baiatu are probleme si nu sta sa iti asculte tie isteria
In contextul de aici asa cum definesti u "castiga" e o totala idiotenie.
Daca n-ai fi asa inchisa ai observa ca a "castiga" e o metafora sa zicem la "a recupera"!
Nu mai scrie fara sa gandesti

| Valentina24 a răspuns:

Eu zic sa renunti, daca te iubea se straduia sa incerce sa rezolve problemele aparute in relatie.Si eu am avut probleme de genul, fiecare are perioade nasoale insa alea sunt momentele in care iti dai seama daca pe cine ai tu langa tine merita sa fi acolo sau nu. Sunt si alte fete ...Mai bune!