| Anca a întrebat:

Cum iti dai seama ca iubesti o persoana?
Vreau neaparat sa stiu daca iubesc cu adevarat pe cineva, pentru prima data in viata.
Dar nu stiu cum sa-mi dau seama daca e iubire...
Cum as putea?

Răspuns Câştigător
| Irinuca_5591 a răspuns:

Mi-as dori enorm sa iti pot spune cum e atunci cand iubesti dar acest lucru este imposibil, pentru ca asa cum toata lumea stie : "Iubirea nu se spune, ea se simte". Nu e acelasi sentiment, ca atunci cand iti iubesti mama sau fratii. Iti vei da seama cand va aparea o persoana speciala cu care ai fi in stare sa iti petreci toata viata, insa nu fii naiva, pot aparea multe iluzii pe drumul vietii, nu uita ca pentru a fi iubiti mai intai trebuie sa fiti prieteni. Urmeaza-ti inima, nu te mai intreba daca iubesti sau nu cu adevarat aceasta persoana, pentru ca doar timpul decide asta happy

9 răspunsuri:
| Anca explică:

Nu am zis ca nu am vorbit cu el. happy
Si nici ca nu ne cunoastem happy
Este un fost prieten. de care nu ma pot desprinde nicicum si nici el de mine. Am avut o alta relatie, s-a terminat. Si el a avut si a lui s-a terminat. Ne-am reintors unul la altul. Acum eu ies cu altcineva, desi cu el practic sunt, teoretic nu.
Nu stiu ce sa fac.
Si nu e vorba de fluturi in stomac. E vorba de iubire. Atunci cand ii accepti orice si desi stii ca altii sunt mai buni ca el si ti-ar putea oferi mult mai multe, tu tot pe el il vrei.
Ceva de genul... Oare chiar il iubesc?

| Anca explică:

Acum nu am prieten. Sunt in faza de cunoastere sa zic asa cu un baiat. Iesim la suc, povestim despre o eventuala relatie. El ma place, e foarte atent cu mine, dar eu cand ajung acasa, tot pe ALA il sun!

A dansat in fata mea foarte sexy cu alta si am trecut cu vederea. a fost combinat cu o colega de-a noastra dupa ce s-a despartit de mine si nu stiu sigur daca nu cumva ma insela cu ea pe la sfarsitul relatiei noastre...si am trecut cu vederea.
Banuiesc ca nu rateaza nimic, dar tot la mine se intoarce. Oricand il sun, raspunde, indiferent cu cine e. Petrecem f mult timp impreuna si ne contrazicem, dar totusi ne iubim cred.
E gelos ca ies cu altcineva, dar i-am zis ca eu trebuie sa-mi refac viata, fara el. ca eu cu el nu ajung nicaieri.

Si mi-a zis ca oricum nu o sa iasa nimic cu respectivul ca eu pe el il iubesc si sa nu ma mai mint ca noi tot impreuna o sa ramanem.
Nu mi s-a mai intamplat...cred ca-i reciproc. de fapt daca n-ar fi nu am mai petrece atata timp impreuna.
Intr-o zi mi-a zis ca-s f fraiera ca eu chiar nu vad nimic din tot ce face el, cat timp petrece cu mine, ca nu-l suna nici una, ca e tot dupa mine. si eu cred tot aiureli ...pfaa.

| Anca explică:

Ecstasy, frumos spus happy

| ohimesama a răspuns (pentru Anca):

Am citit tot ce ai scris dar eu cred ca ai ceva tulburari de comportament sfatul meu consulta un psihiatru

| TąNyą a răspuns:

Atunci cand esti indragostita si chiar il iubesti mult te va lua cu fluturasi, numai sti de tine si nu prea poti sa te controlezi.

| 16.laura.16 a răspuns:

Nu as putea sa iti spun exact daca il iubesti.Asta o simti tu.
Crezi ca ai putea fii o viata cu el?
Crezi ca esti dispusa sa ai incredere in el, sa il respecti si sa il ierti?
Crezi ca ai putea renunta oricand la actualul pentru el?
Nu exista o definitie a iubirii dar raspunde-ti acestor intrebari, poate vei realiza ca...

| tia a răspuns:

Pai, simti "fluturasi" in stomac cand vezi acea persoana?
Atunci cand o intalnesti nu iti muti privirea de pe el/ea?
Iti amintesti fara sa vrei de el/ea si te gandesti nencetat?
Astea sunt niste mici intrebari despre cum ar fi sa iti placa o persoana, nu stiu daca neaparat sa o iubesti. Nu cred ca poti sa iubesti o persoana fara macar sa vorbesti cu ea.
Bafta!

| sandix3130 a răspuns:

E cam greu sa iti dai seama daca iubesti cu adevarat sau doar tii la ea... daca ceva te atrage la persoana respectiva, poate fi un inceput. Atunci cand nu mai ai pofta de mancare si te gandesti mereu la acea persoana, atunci sigur o iubesti.

| Alinu7za a răspuns (pentru sandix3130):

Mare Dreptate! Asta se intampla! Noroc au cei care vor sa slabeasca!