| AIeXxX a întrebat:

Cum îți dai seama daca partenera ta este pregătita pentru sex?(nu la preludiu mă refer). Am intrat recent într-o relație cu o fată de 22 de ani, ea fiind virgina. Și am mai adus în discuție tema sexului. Ea mi-a spus ca ar vrea pe viitor să o facem, își dorește, dar nu acum fiindcă nu este pregătită. Eu am intrebat-o cum aș putea să-mi dau seama dacă ea va fi pregătită, sau dacă trebuie să fac ceva ca să fie pregătită, ea spunându-mi ca nu știe. Nu vreau sa o presez așa că mă gândesc că nu ar trebui să o mai întreb despre asta. Noi ne sărutăm des și destul de mult. Și mereu îmi spune că îi place mult cum ne sărutăm și că acasă se abține să nu se masturbeze. Și tot nu înțeleg care e faza cu pregătirea aceasta. Eu mereu îi fac complimente, îi spun că este frumoasa, că arata bine, că are figura frumoasă, că îmi place totul la ea. Uneori îmi mai spune că se complexează cu corpul ei, dar eu mereu încep să-i iau apărarea, foarte sincer, spunându-i că îmi place mult cum arată. Ce credeti că ar trebui să fac? La început nici nu prea mă gândeam la sex, fiindcă nu credeam că am vreo șansa cu ea. Dar acum văd cum parcă mă place mai mult și încep să am gânduri sexuale și nu pot să nu mă gândesc la asta. Mereu mă gândesc că vreau mai repede sa o facem, dar în același timp știu că nu trebuie să o presez și să aștept. Trebuie să fac ceva ca să o fac să se simtă sigură și pregătită? Ce?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"Joaca-te" de-a sexul. Du saruturile spre preludiu/petting. Invata-i corpul fara sa ajungi la sex.
Daca iti permite, masturbeaz-o.
Se va obisnui cu tine, iar in scurt timp veti ajunge si la penetrare.

| VoidEternal a răspuns:

"Ce credeti că ar trebui să fac?"

Sa astepti pana e pregatita. Daca ai sentimente reale pentru ea, atunci merita. Bineinteles ca nu ma refer sa astepti 2-3 ani. Cred ca o data ce ajungeti sa va cunoasteti foarte bine, relatiile fizice sunt o urmare fireasca a relatiei. Daca dupa un an de relatie in care va intelegeti bine si totul e ok, ea tot nu e pregatita, atunci e posibil sa nu fie niciodata pregatita (cu tine). E posibil in cazul asta sa nu fie chimia dintre voi suficient de puternica.

| AIeXxX explică (pentru VoidEternal):

Mulțumesc mult de răspuns

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut

În cazurile astea pentru mine unul este destul de simplu

Ea are nevoie să fie sigură că vrea să își înceapă viața sexuală cu tine z să simtă că tu ești "alesul" sau ceva de genul ăsta

Știu că sună clișeic doar că așa sunt programate fetele la noi în societatea mai ales și dacă ea nu simte că tu ești "alesul" nu prea ai fe să faci

Dacă totuși sunteți de foarte puțin timp împreună o înțeleg

Ce poți face tu este să nu mai pui nici un fel de presiune pentru că asta oricum nu ajută la nimic

Poți încerca să fii în continuare alături de ea, să îi arăți că nu ești acolo disperat după sex ci pentru ea, pentru că ea contează în primul rând pentru tine înaintea sexului

Pe lângă asta vă puteți documenta împreună din surse sigure pe subiect, în felul acesta ea o să înțeleagă că e în regulă dacă nu ești alesul și că nu se va întâmpla nimic neplăcut dacă își începe viața sexuală cu tine, că pot fi multe beneficii și poate fi foarte plăcut

Deci să vi cu argumente pro sex și contra abstinenței sau a rezervării ei de a face sex

Răspuns utilizator avertizat