| Andreea555555555555 a întrebat:

Cum pot avea contact sexual daca ma doare foarte tare cand o introduce? Sincer nici nu prea simt placere, chiar daca imi face preludiu, nu stiu ce am. Sunt frigida? Chestia e ca merge totul ok pana sa ma penetreze. Atunci mi se ia tot cheful si ma doare tare. De abia pot sa bag un deget. Problema mea e ca ma stresez foarte mult si controlez totul, de asta poate nu ma pot bucura de placere.
Sa iau medicamente, ceva? De stres sau nu stiu. Sa merg la psiholog/sexoterapeut? A mai fost cineva intr-o situatie similara?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Mai bine iei o sticlă cu lubrifiant. Și ceva jucării erotice, și începi singură să îți „pregătești" vaginul să „accepte" obiecte din ce în ce mai mari în el, până te obișnuiești și așa o să te poți și relaxa.
Abia pe urmă încearcă și cu el.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Problema este ca-i incapabil sa-ti faca un preludu bun, ca sa fii umezita foarte bine si sexul sa alunece.
Saraca de tine, nici macar nu stiu ce-i ala preludiu, odata ce nu ai experimentat asa ceva pana cum, ca altfel nu veneia sa ne spui ca ai vaginul uscat si nu poti introduce nimic.
Nu-l lasa sa te penetreze pana nu esti uda in vagin, asta sa-ti fei litera de lege, ca ce t-a facut ala pana acum, nu a fost preludiu!
Nu exista femeie nesatisfacuta, ci barbat nepriceput.
Un sexolog ti-ar spune acelasi lucru! NU treci la sexul cu penetrare daca nu esti uda complet, iar udaciunea se obtine prin excitarea zonelor erogene.

| 90210 a răspuns:

Preludiu ar trebui sa dureze in jur de 10-15 minute ca sa fii pregatita pentru penetrare. Poti sa folosesti si lubrifiant. Pe mine m-a ajutat foarte mult in special in perioada dupa menstruatie cand e vaginul e foarte uscat. Cel putin mie asa mi se intampla vreo 2-3 zile dupa ce termin cu menstruatia.

| Emilian65 a răspuns:

Iubitul tau trebuie sa aiba rabdare, sa faca un preludiu care sa te excite la maxim. In cazul in care nu esti umeda suficient pentru un sex fsra dureri, folositi si un lubrifiant.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu e nici vina ta nici a lui neaparat. Chiar daca face tipul o treaba proasta cu preludiul tot ai avea episoade cand esti excitata cu sau fara voia/ajutorul lui deci ai avea cateva experiente sexuale care sa nu implca durere.

Din pacate exista femei care experimenteaza dureri in timpul penetrarii fara probleme fiziologice, procenutl nu trece de 10% deci poate esti una din ele. Problema nefiind fiziologica singura varianta e sa incerci sa mergi la un terapeut, poate daca rezolvi problema cu stresul si partenerul e dispus sa astepte sa mai treaca timp pana cand te simti 100% in siguranta in preajma lui te vei relaxa mai usor si problema va disparea.

Poti incepe cu un control la ginecolog sa te asiguri ca totul e ok din punctul ala de vedere apoi la terapie pentru ca cine stie care este sursa stresului si a nevoiii de control. Iar in rest rabdare si incredere in partener.

| Passatb6 a răspuns:

Suna-ma si o rezolvam. laughing)

| Rux04 a răspuns:

Salut. Dacă folosește prezervativ vă sfătuiesc să folosiți și un lubrifiant pe bază de apă. Ajută.

| corbulalbrosu a răspuns:

Singura explicatie logica, rationala si CORECTA este ce oferita de @mihai69, cel care ti-a explicat foarte simplu si la subiect care este cauza/motivul adevarat al durerii care apare in timpul penetrarii vaginului tau. Multa sanatate!