| claudsadas a întrebat:

Cum pot proceda cu o persoana foarte incapatanta? De vreo luna sunt cu o fata si mi-am dat seama ca unele lucruri nu merg prea bine in relatia noastra, mai bine zis cine coopereaza, in mare parte sunt eu cel care vine cu idei noi sau propun sa facem unele lucruri, recunosc ca este o fata mai timida, ea are 16 ani si eu 19 dar nu mie se pare normal ca la varsta ei sa nu isi doreasca mai multe lucruri, iesiri, discoteca, etc.nu sa prefere sa stea mai mult prin casa(sa fie mai "activa", sa nu fie asa "mamuasa"). Aproape de fiecare cand ii propun cate ceva se neaga si daca o intreb de ce, carei problema nu vrea sa imi raspunda(la asta m-am referit cand am zis incapatanata), chiar nu mai stiu ce sa cred, Cu vreo 2 ani in urma am mai avut o relatie cu ea dar scurta si ne-am despartit din acelasi motive dar m-am gandit sa ii dau o sansa sa refacem situatia sperand ca daca a mai crescut sa si schimbat dar se pare ca nu. Un alt lucru este ca mi-a fost si jena sa ii spun dar trebuie sa ii fi zis, altcineva in afara de mine si probabil parinti iau repetat ca nu prea se igrijeste(nu ma refer ca nu se da cu ruj, la alte lucruri, cum ar fi cosurile), din pacate a trebuit sa ii spun lucrul asta dar se pare ca nu prea vrea sa ma asculte, zile trecute am vb din nou despre lucru acesta si acum astept sa vad daca va fi o schimbare.In caz contrariu in care incapatanarea ii mare si prefera sa nu se schimbe sa faca cum vrea ea.probabil ea vrea sa o acept asa cum ii, dar daca se poate schimba de ce sa nu o faca, de ce vrea sa fie diferita? Voi ce imi recomanda-ti sa fac in caz ca nu vrea sa colaboreze?

Răspuns Câştigător
| Muppet a răspuns:

Nu varsta ei e de vina. intre mine si prietenul meu e diferenta de 6 ani si ne intelegem perfect si atunci cand ne certam e suficienta o simpla discutie pentru a ne impacalove struck. Probabil asa e felul ei de a fii si e prea sigura pe ea si de aia nu isi da seama ca mai si greseste. Daca o simpla discutie linistita unde tu sa ii explici cu calm si intelegere ca face si mici greseli si ca ar trebui sa asculte si sfatul altora nu rezolva lucrurile nu stiu ce altceva poti face sa o convingi sa fie mai intelegatoare. Incearca sa fii foarte prietenos sau ma rog.afectuos cu ea si pe parcurs poate o sa se schimbe. Amintestei mereu cat tii la ea si va intelege ca nu e bine sa fie asa increzuta in preajma ta. Sper ca te.am ajutat.Pa-pa:*

2 răspunsuri:
| MissL a răspuns:

Poate ca iti refuza propunerile de a iesi in oras si la discoteca pentru ca nu o lasa parintii, incearca sa ii propui sai cunosti parintii si sa vorbesti cu ei, sa o "ceri" cum s-ar zice de la ei sa iasa cu tine, sa le explici alor ei ca esti baiat bun si ai grija de ea si o aduci teafara acasa si sa o lase cu tine. Incearca sa-i explici ca vrei sa iesiti mai mult, nu doar sa stati in casa, ca vrei sa te vada lumea cu ea. In privinta cosurilor si ce-ai mai zis tu, fa-i un cadou o crema pentru cosuri un ruj sau ceva de genu. astfel poate-i demonstrezi si ca esti atent cu ea si poate se va folosi de cremele respective sa se ingrijeasca.
Incearca sa porti o discutie cu ea, spune-i cai doresti binele ca vrei sa o ajuti sa o sustii sa fi langa ea ca vrei sa o iei incetul cu incetul sa o ajuti sa creasca sa se maturizeze, poate asa o sa se simta protejata si in siguranta pe mana ta. Daca ai nevoie de sfaturi mai concrete lasa-mi un mesaj cu idul tau happy Ai grija.

| Nina_2526 a răspuns:

Spune-i si ei ceea ce neai spus noua si spune-i ca tii la ea dar nu o prea intelegi ceea ce este foarete imporant intr-o relatie si propune-i sa discutati si spune-i ca poate avea incredere in tine, spune-i ca nu ati vrea sa va despartiti din nou din aceeasi cauza iar daca nu va intelege va trebui sa o accepti asa cumeste daca o iubesti. Succes.