| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa imi dau seama daca sunt insarcinata dupa o saptamana de la ultimul contact sexual? Am toate simptomele.

27 răspunsuri:
| idanna a răspuns:

Da o fuga la...doctor...sau fa testul de sarcina pe care il gasesti in farmacii...

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La o saptamana de la conceptie nu trebuie sa ai nici un simptom. Daca ai simptome, ele tin mai degraba de o boala sau de faptul ca te temi de sarcina si iti induci simptome specifice.
Poti face un test de sarcina din urina de dimineata, dar la o saptamana sansele sa fie corect sunt mici. Daca esti insarcinata el se poate pozitiva, dar daca ramane negativ, nu poti sa stii daca esti sau nu. Un test concludent vei putea face la 21 de zile de la contactul sexual. Abia atunci un rezultat negativ este credibil.
La medic nu ai de ce sa te duci, nu are cum sa vada o sarcina atat de mica. Te va sfatui sa ai rabdare pana la intarzierea menstruatiei.
Poti, peste vreo saptamana, sa mergi la un laborator si sa ceri sa-ti ia o analiza de sange: gonadotrofina corionica umana. Ea este un hormon care creste doar in sarcina si rezultatul este mai precoce decat in testele clasice care se fac din urina.

| Zoombe3 a răspuns:

Brigaela, sunt de acord cu tine insa tin sa te corectez intr-o privinta. "La medic nu ai de ce sa te duci" - ba da trebuie sa mearga la medicul ginecolog indiferent daca este sau nu insarcinata, poate ca nu vede o sarcina atat de mica insa este nevoie de consult ginecologic din moment ce si-a inceput viata sexuala.
Trebuie sa oprim mentalitatea asta, de a merge la doctor numai cand avem ceva, trebuie sa mergem inainte sa avem ceva, tocmai pentru a preveni.winking

regis
| regis a răspuns:

E greu sa iti dai seama dupa o saptamana, pentru ca nu exista simptome. Sau exact asa te simti si tu?
Nu ma pot abtine sa nu pun si un banc pe tema asta:
Un ipohondru se duce la medic:
- Domnule doctor, sufar de litiaza biliara.
- Nu aveti cum sa stiti asta, litiaza biliara nu are niciun fel de simptome.
- Exact domnule doctor. Dar tocmai de asta sunt convins si eu ca am litiaza, pentru ca nu am niciun fel de simptome...

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Fa un test de sarcina dar pentru siguranta peste doua saptamani.

| dunarintu a răspuns:

Cu un test de sarcina

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Zoombe, eu recomand tuturor consult ginecologic, nu am nici o mentalitate. Dar stiu, asa cum cred ca stii si tu, ca in sarcinile incipiente nu se face consult ginecologic, fiindca exista riscul de avort. Se face numai ecograf in primele saptamani, numai cu sonda abdominala, asadar nu are de ce sa mearga la ginecolog acum. Nu mi se pare normal sa riste pierderea sarcinii de dragul unui consult de rutina.

| dany_6738 a răspuns:

Fa-ti un test sunt sigure 99 lasuta

| simonikutzi a răspuns:

Urmeazai sfatul lui Brigaela mie se pare ca are mare dreptatet in ceea ce zicewinking

| anita_2588 a răspuns:

Fa-ti un test sau mergi la ginecolog

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ufff...am doar 17 ani si ma tem ca am ramas insarcinata... dar au trecut doar 4 zile de la ultimul contact sexual, deci trebuie sa sa fie doar imaginatia mea si aceea senzatie de teama, pentru ca simt ca am exact aceleasi simptome ale unei gravide, iubesc copii mult de tot dar nu as putea sa pastrez unul, cel putin nu deocamdata daca ar afla ai mei ar fi jale! Oricum vreau niste sfaturi, pupici tuturor mamiciilor de aici si sa aiba bebelii sanatosi:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doctorul nu ti poate spunde daca esti insarcinata sau nu la numai o saptamana de la contactul sexual, la ecograf se vede abia pe la 3 4 saptamani... ce sa zic fa-ti un test de sarcina dupa 2 saptamana...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Au trecut 7 zile de la contactul sexual si ne dorim enorm de mult un bebe de 2 zile au aparut niste pete de sange ce sa fie oare? sunt speriata si nu stiu ce sa fac?

| sireaganca a răspuns:

Dupa o saptamana nu poti sa stii exact daca esti sau nu. Asteapta sa vezi daca urmatorul CM iti intarzie si abia atunci poti sa iti faci un test de sarcina sau chiar sa consulti un ginecolog.happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As vrea sa stiu si eu daca la 10 zile de la contactul sexual testul de sarcina imi arata daca sunt insarcinata pentru ca a iesit negativ dar am simtome de greata ma dor si putin sanii si nu suport unele mirosuri.Va rog daca puteti sa imi dati un raspuns cat mai repede.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se poate face un tst de sarcina dupa o saptamana de la ultimu conatct?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum sa imi sau seama daca sunt insarcinata mi-a intarziat 12 zile menstuatia?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum pot sa imi dau seama ca sunt insarcimata dupa o saptamana

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca am ameteli dupa fiecare tigara pe care o fumez, este un semn de sarcina? Mi s-a intamplat a doua zi dupa contactul sexual. Ce inseamna asta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi s-a spus ca o femeie simte din timpul contactului sexual ca a ramas insarcinata. Este adevarat acest lucru? Simtomele cand apar daca ramai insarcinata? Ma gasesc intr-o mare dilema din punctul asta de vedere. Multe mamici mi-au spus ca de a doua zi. M-am cam speriat fiindca nu este momentul acum chiar daca am varsta corespunzatoare. Un copilas, implica o mare responsabilitate si nu sunt pregatita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.Am 22 de ani si acum 3 ani am facut un avort. O perioada am luat anticonceptionale dar apoi am renuntat la ele. Duminica asta am avut contact sexual cu sotul meu, aveam 2 zile de cand mi se terminase menstruatia, si el a ejaculat in mine.As vrea sa stiu daca e posibil sa raman insarcinata? Noi ne-am dori un copil, dar eu parca am o frica ca nu sunt pregatita sa fiu mamica.Astept raspunsul vostru. Pupici

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna. am o relatie de 3 ani si de cand ne-am inceput viata sexuala nu ne-am protejatbig grin ma ferea mereu si nu am ramas niciodata dar acum am avut un act sexual a 14`a zi dup ciclu si la fel m`a ferit si trebuia sa imi vina ciclu pe 6 decembrie si mi-a venit mai devreme cu 3 zile da nu e normal mi-a curs foarte putin si nu mai m`a durut burta... data trecuta cad mi-a venit m-a durut burta f tare si am luat prea multe pastilebig grin nu ma doare nimic nici sani nici burta nu am nici o sintoma... ce sa fie?

| evelinagiulia a răspuns:

Mi-a intarziat ciclul aproape o luna nu am sintome oare sunt insarcinata

| evelinagiulia a răspuns:

Mi-a intarziat ciclul aproape de o luna oare sunt insarcinata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am facut acum 2 saptamani sex cu prietenul mau neprotejat si mi-a intarziat ciclul... pot fi insarcina? nu am simptome adica nu imi vina sa vomit, nu am ameteli problema este dor ca nu imi vine ciclul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acum 2 saptamani am facut sex cu prietenul meu neprotejat si cred ca si-a dta drumu in mine... pot fi insarcinata? nu am stary de voma, ameteala si altele, ma simt normal numai ca problema este ca nu mi-a venit si asta ma sperie foarte tare