| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa vindec disfunctia erectila si ejacularea precoce? Cu partenera fac sex cu hainele pe noi dar cand imi pun prezervativul ejaculez repede fara sa o penetrez. Dupa accea nu-mi revine fermitatea dupa un sfert de ora. Nu as vrea sa apelez la un medic. Vreau ceva exercitii eficiente de control. Am avut 2 ocazii dar am fost destul de stresat si oboist. Ce mediu imi recomandati? De ce sa ma feresc? Vreau si eu un act normal cu iubita mea! Ma poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Nu este suficient sa vrem, trebuie sa mai si putem. Daca esti stresat si obosit, ia si odihneste-te, calmeaza-te, si apoi ia-o de la capat. Experienta este cel mai bun exercitiu.

1 răspuns:
| Pacala a răspuns:

In primul rand nu ai de ce sa fii stresat cand faci dragoste cu persoana iubita. Sa faci dragoste presupune sa te simti foarte bine, sa nu te gandesti la alte lucruri decat la placerea reciproca. Oboseala/stressul sunt o scuza doar cand faci sex, nu cand faci dragoste (ceea ce inseamna cu totul altceva). Ejacularea precoce si disfunctia erectila se pot trata doar cu ajutor medical, din cate stiu. Alternative sunt urmatoarele: faci o treaba manuala inainte cu vreo ora, ejaculezi, apoi teoretic n-ai avea de ce sa ejaculezi precoce iarasi, pentru ca te-ai "golit" prea recent. Daca "moare" repede, "invie" daca partenera este priceputa si daca te atrage. Daca nu, moarta ramane. Mai e solutia pastilelor care maresc potenta, insa cred ca iti vor crea dependenta si sunt sigur ca pe termen lung au exact efectul invers.