| AdriAdrianaAdri a întrebat:

Cum poti face dezvirginarea mai usoara, fara durere?(pentru fete si baieti)Fundaa :* :*

Răspuns Câştigător
| Emilian65 a răspuns:

Pentru o dezvirginare usoara si fara dureri cred ca ar trebui sa parcurgeti urmatorii pasi: 1. sa va iubiti cu adevarat; 2.preludiu mai lung; 3. folosirea prezervativului(pentru protectie); 4. lubrifiere suficienta; 5. penetrare usoara si treptat; 6; baiatul sa lucreze usor dupa penetrare(sa nu dea in pasarica ca intr-un sac fara fund). Durere va fi, dar suportabila, care se va transforma in placere deosebita.

13 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Baiatul sa aiba experienta si tu sa nu fi incordata

| corbulalbrosu a răspuns:

Am citit lunga expunere a utilizatorului frostxtq si pot spune ca este chiar foarte detaliata dar imi permit sa o intreb daca ea si-a inceput activitatea sexuala sau este o virgina mai informata? A uitat sa specifice ceea ceeste mai important? de preludiu, sau nu a amintit de preludiu fiindca habar nu are de importanta acesteia in cazul primei penetrari.Cnsider important sa te anunt ca lipsa unui preludiu iti va produce dureri foarte mari daca nu te-ai masturbat intravaginal inaintea primei penetrari indiferent de grija si tandretea partenerului.Ca incheiere o dezvirginare cat mai usara necesita un partener experimentat si un PRELUDIU lung si cat mai complex.

| frostxtq a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nu am mentionat cuvantul preludiu fiindca am considerat ca e de la sine inteles ca atmosfera intima si romantismul sunt parte din preludiu. Nu cred ca exista virgine care sa nu fi auzit sau experimentat cel putin preludiul. Acesta consta si in grija partenerului, atentia si delicatetea lui. Nu este nevoie vitala de un partener cu experienta. Atata timp cat ambele persoane implicate sunt informate de ceea ce implica acest lucru (ma refer la tot, inclusiv la contraceptie) nu este absolut necesara experienta.

Experienta practica vine in timp, poti sa fi si doar foarte bine informata si actul sexual sa decurga mai bine ca si in alte cazuri. Repet, depinde de la persoana la persoana.

Legat de intrebarea pe care mi-ai adresat-o, nu sunt o virgina mai informata. Am o relatie stabila de foarte mult timp si m-am informat legat de acest subiect chiar inainte de a-mi incepe activitatea sexuala. Experienta a venit pe parcurs. In ceea ce ma priveste, nu am avut parte de un esec, ci chiar de o experienta minunata pe care nu o regret nicio clipa. happy

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca doresti mai multe informatii ma poti acesa pe id-ul de mess misubacsi, deoarece aici nu se pot spune anumite lucruri.

| corbulalbrosu a răspuns:

Revin cu o complectare. Foarte multi atat fete cat si baieti nici nu vor sa auda de sexul oral sau de ideea de masturbare considrand aceste practici injositoare, imorale si mai ales contrare perceptelor religioase deci pacate inadmisibile deci nu concep experimentarea unui preludiu. Poate tu ai avut parte de o deflorare usoara dar statistici foarte multe femei au devenit frigide din cauza durerilor cauzate de un partener prea dotat, prea grabit sau neexperimentat.Sunt la varsta la care stiu din proprie experienta sau dela prietenele mele posibilele urmari nefaste.

| frostxtq a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nu am sustinut nicio clipa faptul ca totul o sa fie perfect si ca nu exista sansa de nereusita.
E adevarat ce spui legat de sexul oral, multe persoane (atat fete cat si baieti) au conceptii si principii diferite. Acest lucru poate fi aplicat in preludiu, bineinteles, insa nu e neaparat necesar sa fie facut de la primul contact sexual. O viata sexuala sanatoasa presupune a incerca si a stii cate putin din toate. Sunt ferm convinsa ca majoritatea fetelor si baietilor incearca tot ce este posibil si tot ce ofera placere chiar si numai din curiozitate.
In momentul in care ai o relatie stabila cu un partener, poti invata mult mai multe decat daca schimbi partenerii foarte des. Nu in asta consta experienta.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ai afirmat ca:""In momentul in care ai o relatie stabila cu un partener, poti invata mult mai multe decat daca schimbi partenerii foarte des. Nu in asta consta experienta."" Oare tu chiar crezi ceea ce afirmi? adica faptul ca am avut mai multe, subliniez mai multe relatii mai lungi, nu simple aventuri, acestea nu mi-au adus un plus de exparienta? Fiecare partenera a fost diferita fata de celelalte, fiecare avea propria filozofie si experienta despre viata sau despre sex si nu este vorba de fetiscane nestiutoare ci de doamne respectabile independente cu multa experienta.

| frostxtq a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Da, chiar cred ceea ce afirm. A avea mai multe relatii de lunga durata nu inseamna a schimba partenerii foarte des. Ma refeream strict la relatiile scurte sau chiar la cele de o noapte. Daca o femeie sau un barbat are in viata lui/ei 5 relatii a cate 10 ani fiecare, nu inseamna ca e un aventurier/a. Bineinteles ca fiecare om e diferit si invatam cate ceva de la fiecare. Insa daca ai o relatie de doua saptamani cu o persoana ma indoiesc de faptul ca ai invata prea multe despre viata, sex etc.
Nu sunt aici sa ma contrazic cu tine in legatura cu nimic, cu atat mai putin in legatura cu subiecte despre fiecare persoana are opinii si ganduri diferite.

Fata a pus o intrebare, eu i-am raspuns cum am putut mai bine si mai decent. Daca tu ai de oferit alte sfaturi, esti liber sa le impartasesti, eu mi-am spus parerea. happy

| neutrino a răspuns:

Daca doresti sa devii femeie la acesta varsta si operatiunea necesara sa fie fara dureri, iti recomand sa nu o faci singura, si sa apelezi la un "iubit" care are o anumita experienta in acest sens. Daca el nu stie ce sa faca si cum sa faca, atunci acest eveniment se va transforma intr-un chin.

| frostxtq a răspuns:

Buna,
Depinde foarte mult de cele doua persoane implicate in acest act. Consider ca pentru a avea un prim act sexual reusit si o amintire frumoasa legata de acest fapt este important ca cele doua persoane sa se iubeasca, sa aiba incredere una in cealalta, sa nu existe retineri sau rusine. Sa poti sa te arati persoanei de langa tine asa cum esti, fara perdea.

Pentru actul in sine, ca sa fie mai placut si mai simplu, e importanta atmosfera in care se intampla acest eveniment. O ambianta intima, lumanari, o lumina difuza si eventual muzica romantica pe fundal vor ajuta corpul sa se relaxeze, ceea ce este foarte important in momentul respectiv.

Este important sa fii pregatita spiritual, psihic, sa fii constienta de ceea ce o sa urmeze, sa fii sigura de persoana pe care ai ales-o. Fizic, se poate folosi lubrifiant.

Sa nu asculti niciodata povestile altora legate despre acest subiect, pentru ca nu pentrut oata lumea este la fel. Multe fete vor spune ca a fost foarte dureros, altele vor spune ca a fost un act sexual nereusit. E foarte posibil sa nu fie reusit din prima incercare, mai ales daca ambele persoane sunt virgine, insa asta nu inseamna ca a fost un esec si nu trebuie sa fi descurajata. Pentru fiecare fata este difert, nu exista experiente la fel. E posibil sa fi atat de emotionata si fericita (in cazul in care iubesti si esti iubita) incat sa nu simti absolut nicio durere. Baiatul are un rol foarte important, trebuie sa aiba grija ca fata sa se simta protejata, iubita si apreciata, sa se simta frumoasa goala.

Totul depinde de cele doua persoane, atat. Restul sunt povesti si intamplari privite prin ochii altora. Cu totii suntem diferiti, prin urmare experientele sunt diferite.

Sper ca ti-am fost de ajutor. happy

| ColyR a răspuns:

Ds brti un pic alocl inainte, sa avetiu un preludiu ung sa ve ecitati si sa dati cu lubrefiant

| Irina36 a răspuns:

Pai faceti un preludiu mai lung, si folositi prezervativ.

| Andrea255 a răspuns:

Daca esti fata, trebuie ca sa fii excitata la maxim tine de baiat. trebuie el sa stie ce sa faca dar oricum durerea o vei simtii