| anonim_4396 a întrebat:

Cum poți ierta și trece ușor peste o infidelitate? Personal as ierta destul de greu un astfel de gest cu atat mai mult dacă este o persoana importanta pentru mine pentru care am investit sentimente și emoții.

Răspuns Câştigător
| Ronnix a răspuns:

Salut,

Din pacate, nu vei trece niciodata peste asa ceva. Iti sugerez sa-ti refaci viata cu altcineva, fiindca... cu siguranta vei trece din nou prin ce ai trecut, cu actuala persoana.

O zi buna!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu as ierta si nu m-as pedepsi sa traiesc alaturi de o persoana care nu da 2 bani pe mine.

| RAY a răspuns:

Eu am mai scris aici ca nu e vina nimanui ca ai asteptari din partea cuiva, e doar vina ta atat

| Freya1 a răspuns:

Eu nu cred ca un om ce iubește poate trece peste o trădare de geanul asta.
Vrei sa nu suferi când ești înșelat, îți iei pe cineva pe care nu il/o placi neapărat și pentru care nu ai sentimente și automat nici nu îți mai pasa.

| AliGab a răspuns:

Nu stiu daca as ierta...adica as ierta, dar nu as mai fi cu el intim, ci as sta in casnicie doar ca sa il aiba copii aproape. Daca el ar dori divortul, i l-as acorda, fara tam-tam.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acum depinde și ce înseamnă pentru tine înșelatul.

Spre exemplu pentru mine înșelatul nu înseamnă doar sex, nu doar ocazional. E mult mai complex înșelatul, eu aș spune că trebuie să existe sentimente. Bine aici intră poliloghii întregi, că n-ai de unde să știi atunci și dacă ăia și-o trag dacă nu ajung cumva și la sentimente, de aceea e complicat totuși, dar doar s*xul nu o văd înșelat.

Eu l-aș ierta dacă l-aș iubi, deoarece sunt dependentă de oameni și nu îi pot arunca așa, ba sincer cred că m-ar înșela de n ori și aș ierta, la cum mă cunosc, cred că eu nu aș putea alunga un om, în cazul meu cred că aș fi ceva de genul, de m-ar înșela cât are chef și apoi când s-ar îndrăgosti de alta mi-ar da papucii, abia atunci aș pleca, tot eu cu coada între picioare. rolling on the floor))) Cam asta este viața mea. laughing) Tocmai de aceea mă și împotrivesc de multe ori dragostei ăsteai, că știu că la final va trebui să adun cioburi multe și unele să le mai și extrag alone din inimă. Dureros. happy

De iertat, iertat ca Iisus nu știu cât se iartă, eu clar nu aș ierta la final, dacă ar fi să mă mai și abandoneze. happy De uitat aș spune ceea ce spun toți marii ăștia așa ziși "filosofi" timpul. Cu timpul după ce rumegi, mesteci idiotul și povestea, o faci mică și o digeri, e posibil să te obișnuiești cu idiot și poveste, dar cam atât, acea poveste în final doar te va traumatiza și te va face să nu-ți mai dorești nimic. Te va și maturiza, la bătrânețe o să ajungi un moșuleț sau o băbuță singur/ă cu multe dureri și cu lecții mii, adaugi la șale și dureri spirituale. happy