| anonim_4396 a întrebat:

Cum poti trece peste o despartire?
Mentionez ca ma simt groaznic! Nu credeam ca pot suferi atit de mult din cauza unui baiat! sad Imi vine sa mor

18 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Exista o vorba, care la prima vedere nu are nici in clin nici in maneca cu dragostea, dar: "cui pe cui se scoate".
Asa ca cel mai bine, fa si place pe altul, iti va fi mai usor sa treci peste despartire si sa 'uiti'.
Ceilalti care ti-au scris au dreptate: trebuie sa te preocupe alte activitati acum, sa iesi cu prietenele, sa te distrezi si eventual sa gasesti pe altcineva.

| Narfundo a răspuns:

Vrei sa mori draguta? Incearca la categoria Religie.La dragoste si sex nu prea prieste moartea.

| georgesur a răspuns:

Crezi ca esti prima? Crezi ca esti ultima? Aproape fara exceptie, la virsta pe care o ai tu acum, toti am trecut prin asta!
"Nu plinge pentru ca s-a terminat, zimbeste pentru ca s-a petrecut." Gabriel Garcia Marquez

| IMC90 a răspuns:

Pasu 1 : Indepartarea cauzei problemei

Ii stergi numarul de telefon, id-ul de messenger, rupi toate pozele (in principiu faci ceva ca sa dispara orice urma a fostuli tau iubit)

Pasu 2 : tratament medicamentos

300 ml Vodka sau Whisky/zi, in 2 prize (150 dimineata, inainte sa pleci la scoala si 150 seara pana in ora 9) timp de 3-6 luni

Analize lunare obligatorii :
- colesterol total seric
- trigliceride serice
- lipide serice
- glucoza serica
- TGP
- TGO
- Bilirubina directa
- Bilirubina indirecta
- VSH
- Hemoleucograma completa

Daca apari valori crescute la TGP si TGO sau la glucoza, intrerupi imediat.

Pasul 3 : Socializarea si terapia in grup:

Obligatoriu, tratamentul se combina cu o terapie in grup. Intalneste-te cu niste prietene, apuca-te de un sport, fa-ti un hobby, etc

Daca te tii de toti pasii astia, n-ai cum sa nu-l uiti.

| Neinteresantul a răspuns:

Cu timpul, draga, cu timpul happy Discuta cu mai multe persoane despre ce s-a intamplat. O sa-ti fie mai greu la inceput, dar apoi o sa-ti fie din ce in ce mai usor. Pana cand n-o sa mai simti nimic atunci cand vorbesti despre happy

| Georgeeeeeeeee a răspuns:

Am trecut şi eu prin ceva de genul (bine, rolurile se inversează la mine). activităţi noi, o plimbare pe magheru, un film, o ieşire cu prietenele. sigur va apărea un nou tip. trebuie doar să accepţi că există un tip mai ok, şi să fii optimistă. te pup.

| RAY a răspuns:

Nici eu dupa o fata, dar am suferit, niciodata nu il vei uita dar iubirea se uita cu timpul, bafta multa

| RAY a răspuns:

Http://www.trilulilu.ro/......am-suferit

nici eu nu stiu unde s-a ascuns iubirea care ma distrus

| caterinasmile a răspuns:

Am imi raspuns la o intrebare asemanatoaresigh
Sa nu mai zici in viata ta ca vrei sa mori!
Eu in urma cu cativa ani am avut un prieten. era totul pentru mine! Il iubeam enorm dar n'eam despartit! nu pot spune cat de mare a fost suferinta! plangeam zi si noapte! De cate ori erau sa ma calce masinile pe strada pentru ca de suparata ce eram cu auzem si nu vedeam, mergeam cu capul inainte gandindu'ma la el!
Eiii si asa am dus'o cam 4 luni cand am zis ca trebuie sa incetez! Desi il iubeam tot pe el am incercat sa ma atasez de alti baieti dar care intr'un fel sau altul m'au facut si ei sa sufar! Dupa am incetat sa'l mai iubesc ..chiar si pe el! Orice as fi facut nu puteam! Dar m-am indragostit nebuneste de actualul meu iubit! Ma face fericita, ma cunoaste asa cum sunt eu, am incredere in el 100% si luptam impreuna sa formama un cuplu! Familia mea il iubeste, bunicii nostri se cunosc! e minunat! Dupa acele zile in care sufeream ca nebuna dupa acele zile in care am crezut ca nu mai pot iubi iata ca acum pot si iubesc enorm pe cel ce sper sa'mi fie mereu alaturi iubindu'ne!
Mi'am dat seama ca daca nu treceam prin toate astea poate nu ajungeam sa fiu cu el! Toate au rostul lor in viata!
Pentru mine toata acea suferinta a fost o lectie de viata si m'a facut mai puternica iar daca voi suferi iarasi da recunosc ca voi fi distrusa dar voi invata iarasi din cele intamplate si ma voi face si mai puternica!
Asa ca, te rog, capul sus, curaj si nu uita ca aici nu esti singura!
Succes scumpo! :*

| midu89 a răspuns:

Ti-as spune sa iesi cu fetele,sa te uiti la filme,sa te plimbi sa cunosti alti baieti,dar stiu ca e greu,nu poti asa peste noapte sa incepi sa iesi mai mult sau sa te distrezi mai tare pentru ca nu e asa de usor. ce iti pot spune insa,este ca cel mai bine lasi timpul sa treaca,si sa te gandesti ca va trece, si ca daca era sa fiti impreuna pentru totdeauna nu se ajungea aici si ca te asteapta ceva mai bun. nu e usor deloc, stiu, insa nu ai ce sa faci, cu cat te chinui sa-l uiti mai repede cu atat iti va fi mai greu.

| Teolps a răspuns:

Nu crd ca iti pot da vreau sfat maret, pentru ca nu stiu motivul.dar iti spun doar atat. daca lui nu ii pasa nu are rost, iti bati joc de tine happy Ai grija

| Darla2007 a răspuns:

Da-ti timp....suferinta e un pas normal in procesul de "a merge mai departe". Si daca vezi ca e prea greu sa treci peste asta de una singura, lasa alti oameni sa faca parte din viata ta..acum mai mult ca niciodata. Te vor ajuta si iti vor da putere. Nu stiu daca te face sa te simti mai bine.dar cu timpul te calesti, iar despartirile nu vor mai durea asa -nu pentru ca vei pune mai putin suflet, ci pentru ca vei fi mai precauta si mai pregatita pentru orice turnura o va lua viitoarea relatie

| DeliricEdeVina a răspuns:

Daca esti virgina, poti sa iti iei un baiat care te iubeste cu adevarat, e mort dupa tine si o faci cu el si iti trece de precedentul.

| Io4 a răspuns:

Linisteste te...incearca sa privesti partea plina a paharului...vei intalni alta persoana si-ti va parea un fleac atunci cand iti vei da seama ca ai suferit pentru cineva care pe viitor nu va mai conta

| izabelaAna a răspuns:

Gandeste-te la altcv..nu este o asa mare tragedie happy o sa iti fie mai greu primele 2-3 saptamani dar incearca sa nu te mai gandesti la respectivu si sa-ti ocupi timpul cu altceva :*

| corneliul a răspuns:

Te inteleg. Cu cat suferi mai mult, cu atat iubesti mai mult. Face parte din procesul maturizarii. Daca vei creste bine, ca o adevarata femeie vei observa ca vei iubi si suferi din ce in ce mai mult in viitor. Asta nu inseamna ca trebuie sa te inchizi in sine. Anii trec repede si putine lucruri raman. Din toate astea aminitirile iubirilor tale sunt printre cele mai pretuite. Suferinta placuta (pana la urma o numesc dulce suferinta daca iubesti).

| gabbyy3 a răspuns:

Tu suferi din cauza ca vrei sa scapi de acea durere. Adevarul e ca nu trebuie sa fugi de ea, ci sa infrunti suferinta, la fel ca o frica ascunsa. Sufera, plangi daca asta simti, pana te vei descarca de toata durerea din suflet. Si atunci vei putea privi mai departe...
E ca atunci cand pui o groaza de lemne pe foc. Ce se intampla? Izbucneste o flacara foarte mare si dureroasa, dar pe masura ce lemnele se transforma in cenusa, focul se stinge treptat, treptat...

| iulian2030 a răspuns:

De cat timp erai cu el?
Si eu sunt in aceeasi situatie am fost cu o tipa 8 ani, si ma simt groaznic.