| alexandru14 a întrebat:

Cum procedez sa-mi inving timiditatea? De obicei acest sentiment de frica, emotie (timiditate) apare in situatii pe care le consider foarte importante si doresc sa iasa perfect, ca la carte. Insa, de fiecare data cand imi doresc acest lucru o dau in bara complet! Chiar atunci! Si mi-e ciuda ca atunci cand putin imi pasa de ce se va intampla totul imi iese minunat. Ar trebui sa nu ma mai agit asa tare? Sa nu ma mai imi pese, sa incerc sa imi inving timiditatea, sa fiu mai relaxat? Ce sa fac? Cum s-o fac?puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
HepHap
| HepHap a răspuns:

Draga Alexandru, ai trac. Nu iti fa griji, 1 din 5 oameni au trac/anxietate sociala/timididate profesionala. Banuiesc ca ai 14 ani, daca e asa, incearca sa vorbesti cu psihologul scolii. Vei avea nevoie de ajutorul lui pentru a identifica exact agentii axiogeni (ce anume iti provoaca frica, emotii). Nu vei putea lasa timiditatea pur si simplu la o parte, asa dintr-o data. Va trebui sa ai rabdare, vointa si va trebui sa inveti sa scapi de trac expunandu-te tocmai acelor situatii care il genereaza, si nu evitandu-le. Iti sugerez sa incerci sa citesti si cartea urmatoare, scrisa de doctorii Laurent Chneiweiss si Eric Tanneau: Cum sa ne eliberam de trac. Cartea a aparut in 2006, la editura Trei. In paginile ei, sunt enuntate diverse situatii si diverse metode prin care persoane diferite au incercat si chiar au reusit sa isi invinga timiditatea. Daca nu reusesti sa o gasesti la o biblioteca, scrie-mi un mesaj in privat si ti-o voi fotografia eu si ti-o voi trimite prin email.
Fii optimist. Vei scapa de emotii.

5 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Parerea mea este sa lasi timiditatea deoparte, incearca sa-ti iei inima in dinti si sa treci la lucruri importante, nu are rost sa fii timid, iti papa cainii din traista, este mai bine sa fii deschis in conversatii decit sa fii timid.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai mai multa incredere in tine, sa fii mai detasat si sa cauti sa-ti invingi timiditatea.Sunt convinsa ca vei reusi, iti urez mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tare as vrea sa aflu si eu ce pot face findca am aceeasi problema. Vreau sa spun ceva unei fete si nu pot din cauza timiditati... daca ma poate ajuta cineva!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alex, eu zic sa te gandesti ca asta nu e cel mai mare necaz al tau si nu trebuie sa te inhibe, cand te mai afli int-o situatie din aia, spune-ti singur:"ce pupaza, chiar asa am ajuns, sa am emotii de la o nimica toata, o viata am!"si daca spui o data, de doua ori cu timpul o sa prinzi curaj. pooop

| ShadowMGH a răspuns:

Am si eu aceeasi problema ca si a lui Alex.AM 15 ani.In vara am fost cu o fata de cate imi place fff mult. Dar a vrut sa ne despartim deoarece eu nu faceam nimic din ce ar fi trebuit sa fac cu ea.Adica am avut curajul s-o intreb daca vrea sa fim impreuna si a zis da.neam mai intalnit de 3 ori si mergeam pe strada la nustu cati metri unul de celelalt pentru ca me era pur si simplu FRICA sa o sarut, so tin de mana, etc. Avrut sa ne despartim nustu ce.am incercat s-o conving sa nu dar era neinduplecata.Si eu inca o plac de atunci si acum fetele care stau cu ea imi tot zic ca ea inca ma place si s-o intreb daca vrea sa fim din nou impreuna.SI PUR SI SIMPLU NU POT! AM UN TRAC DE NU POT! daica dimineata, inainte sa plec la scoala imi zic pot s-o fac pot s-o fac si cand vine momentul sai zic.NU POT siasa si prima oraa am intrebat-o cu chiu cu vai. Cum sa fac?!crying o plac fff mult pe fata asta si me frica sa-i zic ce simt. Ce sa fac?!