| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa fac sa fiu mai calma? Ma enervez destul de repede, iar la nervi spun cuvinte pe care ma apoi le regret.Chiar recent m-am certat cu prietenul meu dintr-o prostie sad

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Dacă ești adolescentă este normal să fi mai nervoasă, hormonii își fac de cap.
Încearcă să nu mai iei totul în seamă, tratează cu indiferență și așa treci mai ușor peste situații care îți dă starea de nervi.
Un ceai de tei și ești cea mai calmă persoană cu care se poate dialoga.
Pa, pa.

17 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

S-a mai intrebat asta, acum vreo 2 saptamani, si iti raspund ca si atunci: numeri pana la 10, 20, 30, tragi aer adanc in piept, judeci, in rastimpul respectiv, si abia apoi raspunzi, sau actionezi! Cand eram mic, si eram "rau de gura", tata imi zicea mereu ca "Gura bate fundul!" Acum bataia e interzisa!, pedagogic, dar consecintele ti le iei tu, daca nu-ti tii gura cu intelepciune!

| catthshshshs a răspuns:

E greu cateodata sa iti stapanesti nervii dar gandeste-te ca majoritatea oamenilor evita persoanele irascibile... cel mai bine e sa iti controlezi iesirile, sa te maturizezi.Si eu mai fac cateodata asa dar imediat ma gandesc ca nu este bine si ma abtin...winking

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Invata sa te controlezi, daca toti vom proceda ca tine iti dai seama cum ar fi?

| Sara a răspuns:

Mai, toti facem asa. Unii recunoastem sau nu. Asa sunt si eu sadsad exact asa. Cand sunt nervoasa lovesc in stanga si in dreapta cu cuvinte fara sa ma gandesc p moment ce rau pot face. Controleaza te. Eu am facut un pact cu prietenul meu, cand unul din noi se enrveaza pe un lucru de nimic celalalt nu l baga in seama, pana isi da seama de ce a facut. Am trecut deja ieri un hop laughing fix asa am facut, si tot eu cu coditza intre picioare am venit la el laughing Mi am dat seama k eu sunt aia vinovata.

| adi a răspuns:

Cand te enervezi, te opresti si numeri pana la 10, daca e nevoie repeti actiunea.

| okei a răspuns:

Am o colega care e exact ca tine. Incearca sa te descarci in tine nu pe ceilalti. Si cateodata muscati limba cand te enervezi ( vorbesc serios ). Cum spune si denimitza faceti un joc cu prietenul/prietenii. Eu de exemplu cu un prieten daca ne facem prosti ne dam o palma peste ceafa sau ne lom de nas tare auu laughing Succes!

| jedi_7867 a răspuns:

Singura sansa pe care o ai este sa incerci sa intelegi ce se intampla. Nimeni nu se enerveaza fara motiv. Totusi, motivele de enervare sunt adesea interpretari gresite ale realitatii.
Invata sa intelegi ce te enerveaza si sa ceri clarificari daca simti ca ce a spus cel de langa tine te lezeaza. Poti de asemanea sa oferi interpretarea ta asupra exprimarii.
De multe ori lumea nu intelege pe deplin efectele unui gest facut sau efectele unui cuvant spus la un moment dat, atat in partea pozitiva cat si in partea negativa. Subestimeaza cat de mult bine poate aduce o vorba buna spusa la momentul potrivit. Subestimeaza si cat de mult rau poate aduce o vorba nepotrivita la un moment nepotrivit.
De multe ori nimicurile sunt cele ce sustin sau distrug o relatie.

| cici_6785 a răspuns:

Or fi hormonii poate. Incearca sa nu mai spui nici un cuvant cand te enervezi, arunci o privire din aia de vipera(dar sa te uiti in ochii persoanei care a indraznit sa te super) si te intorci pleci intr-un loc unde sa fi singura si pui creierasul la munca, te gandesti la ce s-a intamplat analizezi bine apoi te intorci(intre timp esti deja calma) si cu calm rezolvi situatia

| bibi_9393 a răspuns:

Nu stiu! si eu am trecut prin asta si m-am uitat la un documentar, sfatuita de prietena mea.Se numeste The Secret! bafta si sper ca o sa-ti revi curand! pusi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti asa pentru ca esti prea rasfatata. Sa stii totusi ca doua palme te aduc negresit cu picioarele pe pamint. Pe una scrie "docila" si pe alta "respect" rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pt BRO:eu rasfatata? Sa inteleg ca ai spus asta ca sa ma enervezi, dar uite ca nu ai reusit:p

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cautam altceva, da' am dat peste asta si m'au enervat la culme comment'urile...sa fi calma poti doar daca te doare in **** de tot/toti/toate... ( te sfatuiesc sa urmezi calea asta )... iar daca esti naiva si traiesti si tu ca majoritatea, dupa gura lumii, spune-le ce ai pe suflet fara nici o retinere ( nu conteaza ca e mama/tata/iubit )...

citez: " iar la nervi spun cuvinte pe care ma apoi le regret ".
-daca spui lucruri/cuvinte/vorbe care nu sunt adevarate, sau este o insulta care nu i se cuvine, etc. este o problema de mancat in *** dupa cearta sau deficienta mentala...
-iar daca din cuvintele tale reiese un adevar, ( nu conteaza repercusiunile ) spune acele cuvinte fara nici o retinere sau o parere de rau...nu te lua dupa altii, cu ceai de tei, cu flori de nuc, sau sa iti dai palme ca emo ala... ( okei, daca vrei mah tata, va dau eu la amandoi palmi peste ceafa... )
PS : prin ochii mei esti o rasfatata...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sunt in aceeasi situatie ca tine, sunt un tip f nervos, dar o experienta dinn asta m-a adus cu picioarele pe pamant.sa si ca ar fi bine sa transgresezi in mintea ta mai multa liniste, sa ai un moment al tau de liniste si sa iti implementezi o noua gandire.eu inainte de a zice ceva cand sunt nervos ma mai gandesc inca odata daca mi-am ales bine cuvintele, incearca sa schimbi un cuvant jignitor cu unul bland si placut

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut! Eu ma numesc Lili si am aceeasi problema, ma enervez repede, dar incearca ceva, cind simti ca esti deja enervata, trage adinc aer in piept si apoi expira, daca nu merge gindeste-te ca ai toata viata inainte pentru a te enerva, si a pierde nervi pentru fleacuri, vor fi lucruri mult mai serioase pe parcurs. Spuneam la inceput ca st nervoasa, dar avantajul meu e ca imi trece repede. Succese!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu trec prin asa ceva si vorba aia am 19 ani fara 3 luni si nu cred ca de fiecare data e vorba de o supra doza de hormoni ce iti dau totul peste cap happy. aici e vorba de auto control sau mai pe romaneste AUTOCENZURA happy. Cand te simti incarcata incearca sa discuti cu el fara sa apara ceartha dintre voi. Uite eram foarte calm acum ceva timp in urma dar de cand a aparut sentimenthul de gelozie in mine nu stiu nici eu ce sa mai fac imi vin in minte fel de fel de rahaturi inutile ce imi darama portiuni din relatie recladind'o peste noapte un somn bun si nu e bine pentru ca ranile raman happy. EU CE AS PUTEA SA FAC nu mai am calmu de odinioara si sentimentu de gelozie inca persista si nu cred ca totul se rezuma la un psyholog bun laughing. In cazul tau incearca sa te regasesti in el roagal sa priveasca prin ochii tai sa vada si el ce rahaturi te apasa. succes happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este greu sa te controlez cand te enervezi, cred ca la fiecare dintre noi i se intampla macar o data sa se enerveze, iar dupa ce te calmeaza iti da seama ca poate nu a meritat dar este tarziu fapta a fost consumata mai bine ne-am gandi la lucruri frumoase

| Mastif a răspuns:

Sa te controlezi, sa ai grija, sa constientizezi ca o criza de nervi indiferent din ce motiv e bad atat pentru cei din jur cat si pentru tine...acum sunt mult mai calm, drept ca mi-a luat ceva tim, efortul insa a meritat. Bafta happywinking