| DianaPopa15 a întrebat:

Cum sa-l uit văzându-l zilnic …? Acum 6 luni a venit la munca un coleg nou și simpatic ne-am împrietenit iar de vreo doua luni cochetam, ba ne-am întâlnit de vreo 3 ori. S-a întâmplat ceva mai mult dar nu suntem împreuna pentru ca am hotărât de comun acord ca nu ne dorim o relație, iar el nu pare genul de bărbat serios.Acuma am început sa fiu geloasa pentru ca văd ca se da la șefa exact cum a făcut și cu mine. Stiu ca nu am dreptul sa fiu pentru ca nu suntem împreuna dar nu pot sa evit chestia asta văzându-l zilinc. Știu in ce m-am băgat ca a fost vina mea ca am acceptat … deși am vorbit mult, am glumit, ne-am povestit viețile împreuna, am simțit ca a fost ceva mai mult decât o relație sexuală. Dar in același timp ma simt folosită pentru ca acum așa cum a făcut cu mine face cu seva și cu cine știe câte. Vreau sa-l uit și nu știu ce as putea sa fac sa nu ma afecteze chestia asta zilnic.

5 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Trebuie sa-ti gasesti pe altcineva si repede.
Cui pe cui se scoate.
Pentru ca nu esti indragostita de altcineva, inca ai ramas cu gandul la el si te focusezi inspre el mereu.
Ca sa-ti schimbi centrul de preocupari, gaseste-ti pe cineva care-ti place, repede.

| wildthing a răspuns:

Ati vorbit, ati glumit, v-ati povestit vietile impreuna, ai simtit ca a fost ceva mai mult decat o relatie sexuala?! Pff! Draga mea, individul asta e un "vanator", ti-a spus fix ce stia ca vrei sa auzi ca sa te bage in pat. I-ai dat ceea ce isi dorea, si-a facut damblaua cu tine, iar apoi a plecat la vanatoare dupa alta "caprioara".winking
Da, e vina ta, ca i te-ai oferit pe tava, dar nici nu trebuie sa fii prea dura cu tine insati. De ce? Pentru ca e foarte greu sa ne luptam cu instinctul. Daca ne place cineva, oricat de rationali am fi, tot exista mari sanse sa "ne-o luam peste ochi" de la viata. Ti-a placut de el, ai sperat la mai mult (desi spui tu ca ati hotarat de comun acord ca nu va doriti o relatie, e evident ca nu a fost de comun acord), dar canalia a vrut doar pasarica si atat.
Cum sa-l uiti? E greu, dar de obicei functioneaza daca iti gasesti pe altul, asa cum spune intelepciunea populara "cui pe cui se scoate". Ar fi ajutat mult si daca nu l-ai mai fi intalnit, dar acum ce sa faci, ca doar nu ti-oi schimba locul de munca din cauza lui. Nu. Trebuie sa-ti gasesti pe altul, dar nu unul oarecare, ci mai bun, pentru ca daca-l percepi ca fiindu-i inferior, tot la derbedeul asta-ti va fi gandul. Succes!

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Poti sa incepi sa iti vezi de treaba de la munca, sa te focusezi pe asta.

| Violleta2022 a răspuns:

I-ai cedat de buna voie si nesilita de nimeni, odata ce sunteti adulti nu poti spune ca te-a folosit, ca nu mai esti copilas, deci stiai ce faceti.
Din pacate, ca sa-l uiti va trebui sa te muti din serviciul ala, fiindca vazandu-l zilnic nu ai cum sa-l uiti.
Ai putea sa mergi sa discuti cu sefa ta, asa, ca intre femei... si sa-i ceri un sfat, povestindu-i ce ti-a facut colegul. S-ar putea sa ajuti ami mult asa, ca va fi pus la punct cu flirtul si relatiile la servici, cu colegele.

| Hammurabi a răspuns:

Păi acum, cine e de vină că tu ai greșit "termenii contractuali"? laughing
Ați hotărât să nu aveți o relație, ok.
Dar de ce n-ai avut ideea să hotărâți ca nici unul să nu aibă o altă legătură sau relație la locul de muncă?
Acum chiar nu prea mai ai variante să repari asta, decât să-i urmezi sfatul lui @greece12.