| Eusuntalacare a întrebat:

Cum sa le spunem (eu si iubitul meu)părinților mei ca sunt insarcinata si vrem sa il păstrăm? Am 18 ani.

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

E complicat, păi tu la 18 ani vrei copil? Acum nu ai decit sa l ti, sa nu faci avort, cel m ai bine este sa le spui părintilor tăi si ceea ce va urma vei vedea tu, poate se vor bucura ai tăi, sau poate ca nu, tu nici măcar nu esti casatorită cu tatăl copilului, este o situatie foarte nasoală ca un copil la varsta ta i ti dă peste cap toată viata, tu nu aveai nevoie acum de asa ceva, tu ai servici? Sau baiatul care te a lăsat insarcinată ce vârstă are? Are servici? Cu ce o sa creste ti voi doi acel copil cind voi nici măcar nu sunte ti in stare sa ave ti grijă de voi, daca nu esti măritată, pe ce nume vei trece copilul? daca el nu i si doreste acest copil ce faci? il abandonezi in maternitate asa cum fac multe? Inainte de a fi facut sex trebuia sa te gîndesti că vei ramine insarcinată, asta e viata creste ti copilul, nu il abandona cine stie in ce maternitate, să dea Dumnezeu sa ai sprijinul mamei tale in cresterea copilului, parintii baiatului cu care ai copilul ce zic, viitorii tăi socrii, sunt de acord de isprava voastră? In cate luni esti insarcinată? cum te cheamă?

| corbulalbrosu a răspuns:

O astfel de veste este bine sa fie aflata direct de la voi si intr-un mod cat se poate de natural, asezati in jurul unei mese pentru o discutie anuntata din start ca fiind mai deosebita pentru parinti vostri. Curaj.

| OldSoul a răspuns:

Faceti ca in reclama aia de la tv, il iei pe el acasa, tu le spui ca vreti sa va casatoriti, si in acelasi timp le spune el "O sa aveti un nepotel" si aia e.

| Lawliet14 a răspuns:

Felicitari c-ati hotarat sa pastrati copilul! E mult mai bine decat sa omorati. Cum sa le spuneti? Pur si simplu.

| NameHarris a răspuns:

Aratandui testul de sarcinawinking

| Nitunitu a răspuns:

O sa te impinga ai tai la intrerupere de sarcina. Daca vrei cu tot sufletul sa pastrezi copilul trebuie sa te gandesti ca e posibil sa te dea afara din casa si sa fi doar tu cu iubitul tau. Pregateste-te de acum si tine-te bine. Dumnezeu te va ajuta sa iti ti pruncul si sa poti supravietui. Imi place faptul ca esti matura si responsabila la varsta ta. Corpul tau o sa treaca prin multe schimbari, nu te speria, imi doresc din tot sufletul ca iubitul tau sa te sprijine 100% in tot. Parintii pot sa fie contra, voi sa va iubiti si sa nasti usor. Cu timpul o sa se impace cu ideea si o sa te accepte, o sa vezi. Initial, iti spun sincer or sa fie foarte nervosi... Dar le trece.

| Jessica007 a răspuns:

Va duceti amandoi si discutati cu parintii tai.E mai bine daca se va afla de la voi, pentru ca de aflat oricum se va afla cand va creste burtica.Decat sa lasi timpul sa treaca si sa ajunga sa se cunoasca, mai bine le spuneti voi.Bafta!

| Eusuntalacare explică:

Da lucrează, are 22, părinții lui stiu, nu sunt încântați dar sunt de partea noastra! Nu il voi abandona... cred ca as face orice... (exclus prostitutie) numai sa il pot creste si sa fie bine, nu mai judecă, nu consider castoria ceva obligatoriu...mai ales cea religioasă, si oricum... iubitul si viitorul meu sot va trece pe numele meu, ma cheamă Elena!

| raluk27 a răspuns (pentru Eusuntalacare):

E obligatoriu, ca sa eviti niste situatii jenante. Un copil trebuie sa aiba doi parinti. Nu o sa ii poti face certificat de nastere copilului pana ce tatal nu umbla sa dea n declaratii pe la institutii ca sa-l recunoasca. Si pana la urma, ce te costa sa faci o cununie civila?

| AndreiClujeanuuu a răspuns:

Pur si simplu spune-le cand va intalniti toti.da ar trebui sa le spui inainte sa asi deie seama sau sa auda de altundeva