| negat1ve a întrebat:

Cum sa scap de timiditate? Nu stiu daca conteaza si varsta dar v-o zic ( 19 ani ) Adica ce as putea sa fac sa ma pot controla cat de cat. am acele emotii chiar si din anumite lucruri banale. imi transpira palmele ma balbai si ma comport mai degraba ciudat! Astept sfaturi, Multumesc!

4 răspunsuri:
| h3r a răspuns:

Buna.
Nu e neaparat timiditate, ci ne-confort. Trebuie sa te simti bine in pielea ta indiferent de situatie sau loc.
Ai nevoie sa te simti sigur pe tine, sa nu-ti pierzi controlul, sa fi relaxat.
Stapaneste-te, totul vine din interior. Incearca sa te concetrezi mai mult asupra ta, sa te simti bine in pielea ta.
Cat despre anumite emotii, balbaituri, toti patim asa. E ceva absolut normal.
Conteaza situatia in care suntem pusi. Nu-ti face griji, toti trecem prin astfel de momente. Conteaza sa le stapanim.
O sa reusesti si tu.

Take care.

| RaduMD a răspuns:

Dar de ce pui problema aşa? Timiditatea nu este un defect. Nici un păcat nu e. De ce "să scapi" de ceva care nu e nici boală, nici nu-ţi strică sufletul? Dimpotrivă: ştii cât de mulţi consideră că timiditatea este ceva fermecător? Mai ales în lumea asta, în care toţi burtoşii şi guşaţii calcă siguri pe ei, timiditatea poate prezenta multă atractivitate.

| negat1ve explică:

Ziceam doar ca, intr-un fel e bine si normal sa fi timid/a, dar la mine cred ca e prea exagerat! Sa va dau un exemplu : inainte sa vina cineva in vizita la mine sau sa ma duc eu la cineva. am acele emotii! Si nu sunt niste simple emotii, uneori chiar imi bate inima destul de tare si simt ca mi se inmoaie picioarele! Cand vorbesc cu cineva necunoscut ma port foarte ciudat din cauza asta si nu ma simt in pielea mea! Nu stiu daca e neaparat o boala sau un defect e o chestie de psihologie cred si nu stiu cum as putea sa o tratez! Mai astept si alte sfaturi.

Răspuns utilizator avertizat