| Angelofdemon a întrebat:

Cum sa trec peste o despartire de persoana iubita, si sa pot ramane prieten cu el?
cele mai bune sfaturi primesc funda.
multumesc.

Răspuns Câştigător
| ApaMineralaPlata a răspuns:

E foarte greu sa uiti de persoana iubita si sa treci asa usor peste o relatie, m-am despartit de o luna de fostul meu prieten si am suferit foarte mult luna aceasta am incercat sa merg sa ma distrez dar n-am reusit, mereu ma gandeam la el.
Am incercat sa raman prieten cu el dar nici asta n-a mers deoarece mereu cand imi povestea ca vorbeste cu o fata eram geloasa si imi faceam mai mult rau cu asta pana cand intr-o zi m-am hotarat sa intrerup orice legatura cu el de atunci ma simt mai ok nu mai sufar dupa el.
Cred ca asta ar trebui sa faci si tu pentru ca sunt sanse foarte putine ca dupa despartire sa ramaneti prieteni, o sa-ti fie si tie mai usor sa treci peste despartire, de uitat oricum nu o sa-l uiti niciodata dar macar nu o sa te doara atat de tare! Iti urez bafta!:*

7 răspunsuri:
| CMaria21 a răspuns:

E greu sa treci peste o despartire, insa este bine si eficient pentru tine sa iesi afara sa te relaxezi sa te plimbi sa fii in compania prieteniilor sa citesti o carte sa vezi un film bun! Sa nu te mai gandesti la asta!
Referitor la ramas prieteni nu stiu ce sa zic nu mi se pare plauzibil sincer! Daca puteti felicitari!

| neutrino a răspuns:

Depinde de "stofa" baiatului, multi nu concep ca este posibil asa ceva. Daca totusi tu crezi in prietenia lui, atunci stati civilizat de vorba si spune-i dorinta ta.

| h3r a răspuns:

Nu poți trece peste o despărțire dacă tu rămâi prietenă cu el!
Când partenerii sunt de acord să pună amândoi punct, deoarece nu simt iubire unul pentru celălalat, atunci da, este o șansă ca ei să rămână amici.
Însă, nu uita, tu îl iubești...

| Felys a răspuns:

V-ati despartit cu un motiv,nu ati fost compatibili in totalitate, nu poti fi prietena cu cineva cu care ai avut la un moment dat o cearta, o dezamagire, sincer nu vad de ce ti-ai dorii in continuare sa ai parte de prietenia lui daca nu mai speri totusi sa il recuceresti, altfel nu are sens

| GreenBubble a răspuns:

Daca chiar ai iubit peroana respectiva nu poti ramane prieten/a....ma rog eu personal nu cred in prietenia dupa o relatie daca chiar au existat sentimente, doar daca nu cumva cei doi inca isi mai doresc ceva unul de la celalat.
De trecut peste...e destul de greu si depinde in mare parte de tine si de persoanele din jurul tau.Incearca sa stai cat mai putin timp singura, iesi cu fetele, stai in compania peroanelor care te fac sa razi...

| trance04 a răspuns:

Comunicarea este parerea mea, chiar daca nu v-ati inteles din punct de vedere sentimental dar exista comunicare si cu capul pe umeri se poate ramane buni prieteni

| AnnaFills a răspuns:

Nu grabi lucrurile,de obicei,baietilor nu le este usor sa ramina prieteni cu fostele,mie cu ex de exemplu ne-a luat un an si ceva ca sa ne reinprietenim,dar nu e asa in toate cazurile! Ar trebui sa incerci sa conversezi cu el,sa-i zici lucruri dragute,dar nu astfel ca el sa creada ca inca il placi,puteti sa iesiti odata sau doua daca el depaseste usor momentul.Dar ca sa depasesti tu? Distreaza-te cit mai mult,cunoaste noi baieti, esi cu fetele, fa ca sa uiti toate monetele pline de stres sau furie...Dar nu este necesar sa te vada el cu altii prea repede cada vrei sa ramineti prieteni, in general, trebuie sa-i acorzi putin timp)! Fundita?