| PrESeUS a întrebat:

Cum sa uit pe cineva care iubesc nespus de mult?

Răspuns Câştigător
| Șurubelniță a răspuns:

In primul rand, trebuie sa constientizezi faptul ca acea persoana s-a schimbat si ca nu mai este la fel ca in momentul in care ai inceput sa dezvolti sentimente pentru ea/el.
Din pacate, omul este intr-o permanenta schimbare, insa uneori aceste schimbari afecteaza mult pe cei care tin la acea persoana.
Fii sincer cu tine si pune-ti intrebarea : mai este la fel persoana de care te-ai indragostit? mai este la fel ca in momentul in care ai cunoscut-o si in care ai inceput sa ai anumite sentimente pentru el/ea? Daca raspunsul este nu, atunci este pe calea cea buna.
Gandeste-te si tu in felul urmator : iti este dor de acea persoana, insa nu iti este dor de el/ea ca si fizic ci iti este dor de unele clipe pe care le-ai petrecut alaturi de el/ea. Din moment ce s-a schimbat, este imposibil ca in clipa de fata sa mai petreci astfel de clipe frumoase.
Acum stau si te intreb : din moment ce nu mai este posibil sa te mai simti bine alaturi de acea persoana, are rost sa fii suparat/a, sa nu ai chef de nimic, sa suferi degeaba? Gandeste-te ca ai putea fi fericit/a alaturi de altcineva, de cineva cu care poti sa te intelegi mult mai bine, care poate avea sentimente mai puternice decat precedenta persoana la care ai tinut.

Sper ca vei reusi sa intelegi asta, daca este ceva neclar, trimite-mi un mesaj si voi lamuri totul!

Sper ca ti-am fost de ajutor, o seara placuta iti doresc! happy

13 răspunsuri:
| mona a răspuns:

E greu sa uiti, doar timpul poate face asta

| myhaelutzza a răspuns:

Eu am aceeasi problema ca si tine.dar cu timpul ranile se vindeca..lasa lucrurile sa mearga de la sine si ai sa vezi ca peste ceva timp nu o sa mai doara asa tare.

| Azµre a răspuns:

Îți ocupi timpul cu altceva!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce vrei sa o uitii?! Aceasta dorinta de unde porneste, ca stare a sufletului tau. Ce te determina sa doresti asta?! Eu unul nu as incerca s o uit, fortezz lucrurile. Accept ca o iubesc si din xmotive inteleg ca numai trebuie sa am aceste sentimente. Las timpul sa treaca, ma preocup cu altceva. Vin amintirile, le privesc linistit, zambesc amar sau nu, dar...nu le dau voie sa ma afecteze. Ce e val, ca valul trece. In cele din urma vor disparea. Acum tu nu lasa trairi gen: gelozie, remuscare, furie, frustrare sa te macine. Nu ti bate capul, schimba gandul, ideea. Dar tu stii mai bine de ce ai decis asta. Toate cele bune.

| Rooksee a răspuns:

Incearca sa fii cu altcineva.

| Yumeno a răspuns:

Si eu sunt intr-o perisoada de asta crying imi place foarte mult de un baiat, dar mi am dat seama ca nu se merita deoarece s-a schimbat foarte mult de cand l-am cunoscut asa ca incerc sa il uit chiar daca e foarte greu

| PrESeUS explică:

Este o ea sad

| andrei1993a a răspuns:

E destul de greu sa uiti pe cineva asa brusc, in acest caz nu prea ai ce face e dureros cand iubesti pe cineva si nu mai e langa tine. Incearca sa iesi cu o alta fata care iti place si sa comunici mai mult cu ea, poate o vei uita, daca nu lasa sa doara ca va trece.

| Andrei9822 a răspuns:

Nu incerca sa gasesti defecte gandeste-te la ea/el normal. Chestia e ca daca te gandesti nu vei fi cu ea toata viata doar pentru o perioada(in caz ca ai o afectiune adolescentina). Daca esti matur incearca sa uiti timpul va trece repede si nici nu iti vei da seama.

| Florentin98 a răspuns:

Nu prea ai cum!

| PowerpuffMe a răspuns:

Gaseste.i multe defecte, ba chiar ironizeaza.l de fata cu prietenii, ceea ce zici crezi mult mai mult decat ceea ce andesti, plus ca prietenii ar putea sa iti dezvaluie silly mistakes d.ale lui :*

| Andreiandy11 a răspuns:

Gaseste-ti alta!

| ELU a răspuns:

De ce ai vrea sa uiti pe acel cineva? explica un pic si o sa vedem daca exista solutii.