| Gabrielg29 a întrebat:

Cum scap de timiditate?

Din pacate sad am 24 de ani si nu am avut niciodata vreo prietena, nu am tinut de mana vreo fata si efectiv ma cuprinde tristetea cand ma gandesc la acest lucru.

Eu am servici dar chiar si asa nu am avut noroc in dragoste.

Pur si simplu cand o fata ma intreaba de vorba bag capul in pamant si merg mai departe deoarece nu am curajul de a ii raspunde.

Majoritatea se simt jignite de gestul acesta dar nu pricep de ce.

Eu am terminat facultatea anul trecut dar totusi nu m-am putut imprieteni cu vreo fata pe acolo tocmai din acest motiv crying.

Cum pot face ca in momentul in care o fata discuta cu mine sa am curajul de a ii raspunde?

Tin sa mentionez ca nu am probleme in familie, dintotdeauna parintii mei m-au iubit mai mult decat orice pe lume si ma inteleg minunat cu ei.

Cum pot trece peste timiditate?

Ce trebuie sa fac ca sa am si eu in sfarsit o prietena?

11 răspunsuri:
| wannabe a răspuns:

Sunt niște reguli de care trebuie să ții cont cum ar fi: nu te juca pe calculator, nu-ți pierde timpul liber în fața ecranelor (TV, tabletă, smartphone), nu viziona filme indecente (scade stima de sine, crează o falsă iluzie, duce la anomalii sexuale ș.a.m.d.), nu te masturba (e o boală, vine din curiozitate, necesitate și se ajunge la dependeță). Toată lumea-ți spune „fii tu însuți", dar tu știi de fapt cine ești? Ceea ce faci zilnic, spune cine ești. Ceea ce gândeși majoritar îți spune cine ești. Dacă la întrebările acestea răspunsurile nu sunt cele mai potrivite, atunci schimbă-ți obiceiurile zilnice și mentalitatea. Fii sincer cu tine, scrie pe o hârtie cum ești tu acum și cum ți-ar plăcea să fii. Ia o decizie ca din acea clipă să fii altfel. În fiecare zi uită-te pe acea foaie și fă exact cum vrei să fii, iar la sfârșit de zi, tragi o concluzie și vezi dacă ai adus vreo schimbare sau nu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Primul pas e sa vorbesti cu femeile... ce poti pati mai rau decat acum?

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rad, nu poti sa nu raspunzi deloc, sa pui capul in pamant si sa pleci, este rusinos si jenant ceea ce faci. Cum crezi ca se simte fata aia cand ii intorci spatele si pleci fara sa-i spui nimic? Este ca si cum ai fi leproasa si ai fugi de ea.
Asa ceva nu faci, esti ditamai omul, cum sa pui capul in pamant si sa pleci?
Incearca sa te autocontrolezi, ca nu mai esti copilas!

Ridica capul si uita-te in jur, sunt fete si femei care trec pe langa tine, care iti zambesc, care te intreaba ceva, invata sa fii politicos si sa le raspunzi, sa vorbesti cu ele, sa te imprietenesti cu ele, asa incep toate relatiile.
Apoi, esti adult, ai nevoie de sex, nu crezi ca ar fi bine sa faci si tu sex precum toti adultii? Cu o femeie este mai sanatos!

| OldSoul a răspuns:

Ai nevoie de incredere in sine.
Iti propun sa faci in felul urmator, la inceput e mai greu, dar scapi garantat de timiditate.
Interactioneaza cu fiecare fata pe care o intalnesti, de exemplu casiera de la magazinul din care-ti faci cumparaturile, cand ajungi la casa, cat timp ea iti scaneaza produsele, mai schimbi si tu o vorba, dar cel mai important priveste-o in ochi, daca ii eviti privirea ea va vedea ca-ti este frica, si de asta ai esuat si pana acum.
Priveste fetele cu care interactionezi direct in ochii, asta cel putin pana isi schimba ele privirea de la tine.
Daca faci asta vei avea succes garantat.

| R0R0 a răspuns:

Daca continui asa vei ramane singur.Si banuiesc ca nu iti doresti asta.
Trebuie sa prinzi curaj.

| Florentina9210 a răspuns:

Fii tu insuti. Nu astepta ca cineva sa iti dea increderea. Gaseste increderea in tine!

| Idkidk a răspuns:

Trebuie să prinzi curaj, să fii tu!

| Lawliet14 a răspuns:

Daca te mai si abordeaza fetele si tu nu socializezi, ai o problema mare. Din punctul meu de vedere, ai nevoie de psiholog/terapeut, altfel poti fi doar norocos in sensul ca o fata sa nu se simta respinga de tine si sa mai incerce si poate cumva cu caldura ei sa te faca sa te simti atat de bine incat tu sa fii in largul tau...

Nu-i mare lucru ca ai 24 de ani, pana la urma n-ai nevoie decat de o relatie serioasa. Esti genul acesta de om. Bafta!

| raluk27 a răspuns:

Deci ai norocul sa te bage fetele -n seama, si tu nu ai curaj sa le raspunzi. Si pe langa asta nu intelegi ce e deranjant in atitudinea asta.
Pai daca mergi la cineva, il intrebi de sanatate si ala iti intoarce fundul, cum te-ai simti? Cu siguranță tipa va gandi "data viitoare sa te mai bage bunica-n seama! "
Ce mare curaj iti trebuie sa ii raspunzi cuiva?
Sorry, dar in cazul tau nu e timiditate.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nu ai incredere in tine si ii respingi si pe ceilalti daca incearca sa se apropie. Nu e doar timiditate, e ceva mult mai mult de atat. Tu ai o problema pe care ori o constientizezi dar nu o spui ori inca nu o constientizezi dar o ai. Vezi ca ti-am trimis o cerere de prietenie, putem discuta in privat daca vrei. Nu e obligatoriu sa fii exact in situatia mea, pot sa-ti spun ca am fost EXACT in situatia ta. In orice caz un psiholog bun te poate ajuta sa te clarifici.

| many404 a răspuns:

Hei incearca site.ul Arta seductiei, spune.mi de unde esti poate mergem si facem amandoi abordari, totul pleaca de la interior crede-ma, trebuie sa incepi cu autodezvoltare sa citesti carti apoi aplici, nici eu nu am scapat de timiditate dar ma lupt, nu renunt