| SexQueen a întrebat:

Cum se administreaza anticonceptionalele?
Daca iau anticonceptionale si iubitul meu isi da drumu ' in mine, este vreo sansa sa raman gravida?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Anticonceptionalele se administreaza cu reteta si dupa sfatul medicului!
Nu-ti imagina ca daca prietena ta ia anticonceptionale ti se potrivesc si tie, sau daca ai auzit ca exista, gata, e simplu, le poti lua si tu!
Pentru ca te poti trezi cu niste dereglari hormonale de-o sa-ti plangi singura de mila, nu cred ca te-ai bucura sa te trezesti ca te umpli de par ca un urs sau ca iei 20 de kg intr-o saptamana!
Sau,si mai rau,poti lua anticonceptionale si sa te trezesti bine mersi insarcinata,se poate intampla si asta,daca le iei dupa capul tau!
Imi pare rau ca ti-am sarit fix tie in cap,dar de atatea ori am vazut intrebarea asta si de fiecare data am incercat sa le previn pe fete,ca nu mai pot nici eu!
Nu am nimic cu tine,nu-ti imagina,dar ca sa nu ai mari probleme,asculta si tu,macar o data in viata ta!
Anticonceptionalele sunt medicamente hormonale,nu te poti juca sub nici o forma.
Trebuie sa mergi la medic,sa faci un set de analize pe baza caror rezultate,medicul iti va prescrie anticonceptionalele care ti se potrivesc,Tie,personal!
Iti va explica cum sa le iei,trebuiesc luate la aceeasi ora in fiecare zi,etc!
Nu-i asa de simplu cum iti imaginezi!
Am priceput ca marea ta teama este o sarcina,bun!
Daca nu poti merge la medic din varii motive(parinti,bani,etc),foloseste prezervativul,cel putin te fereste si de bolile cu transmisie sexuala!
Nu-ti imagina ca te acuz de asa ceva,dar ce sunt bolile cu transmisie sexuala? Te duci la o toaleta publica,la scoala,la o cafenie si iesi de acolo purtatoare de trichomoniasis,de exemplu,nu e nevoie sa fii bolnava tu sau partenerul,ajunge sa fiti purtatori, dintr-o neatentie, dintr-un accident banal!
Ai inteles?
Cauta pe net, mijloace contraceptive sau contraceptie si informeaza-te!
Nu stiu ce varsta ai, dar daca joci jocuri de oameni mari si ti-ai inceput viata sexuala, trebuie sa ai si raspunderea unei persoane mature!
Nu te juca cu sanatatea si organismul tau!

| Azµre a răspuns (pentru greece12):

Grace, ai scris un roman întreg, degeaba. Trebuia scurt și la obiect. Măcar să o fi speriat-o să renunțe sau să schimbe metoda de contracepție.
Din punctul meu de vedere această metodă este ok numai dacă ai un partener stabil și aici mă refer de la + 20 de ani în sus. Nu la 13-14-15-16 ani când schimbi partenerii ca pe șosete...

| greece12 a răspuns (pentru Azµre):

Mi-am scos of-ul, ca plezneam!
De cate ori n-am spus ca ar trebui interzisa prin lege comercializarea contraceptivelor fara reteta si ca nu sunt caramele?
Pai, m-am saturat!

| Azµre a răspuns (pentru greece12):

Multe fete le iau din auzite.
Eu îți spun că am mers la medic cu prietena mea, pentru un consult, a descoperit-o că are 2 chisturi pe un ovar, i-a prescris anticoncepționale. Și asta după ce i-a făcut o serie de analize. A luat ce i-a prescris medicul, și a avut o metroragie ce a durat 1 lună de zile. Am revenit la medic, alt tratament, alt timp pierdut și bani! După ce s-a vindecat metroragia s-au schimbat anticoncepționalele și acum este bine.
Vezi tu, ai mare dreptate, cum multe fete din ziua de azi se riscă să i-a niște pastile care pot face mai mult rău decât bine!
Și repet, au fost date de medic, după o serie de analize și s-a întâmplat asta.

| greece12 a răspuns (pentru Azµre):

Culmea,deci!
Bine ca s-a facut bine si toata povestea s-a incheiat cu bine, realizez stupoarea si necazul prin care ati trecut!
Nu stiu, inconstienta din ziua de azi a copiilor astora ma ingrozeste, rata mortalitatii va ajunge la 35-40 de ani, daca continua asa! Ce sfantu' fac?!?

| Azµre a răspuns (pentru greece12):

Se prostesc de mici, asta fac.
Noi n-am vrut anticoncepționale dar asta a fost situația acum. Stau și mă gândesc mereu, cum șansele de a mai face un copil devin din ce în ce mai mici pe zi ce trece. Mă rog o prostie la mine în cap, toată lumea spune că până în 35 de ani, anticonceționalele nu scad prea rău șansele de a rămâne gravidă. Da mă rog, îți dai seama că eu mă gândesc la un copil să nu zic chiar doi happy. Dar și așa când mă uit cât de grea este viața, mă lipsesc. Cel mai probabil o să ajung pe la 32-33 de ani și atunci o să fac un copil, după ce m-am pus cu picioarele pe pâmânt.
În schimb ei nu se gândesc la asta... au 15, 16, 17 ani.

| greece12 a răspuns (pentru Azµre):

N-au timp si minte sa se gandeasca la asa ceva, ei traiesc pentru azi si pentru acum!
Nu-si imagineaza ca vor ajunge si ei la 30 de ani si vor plati averi ca sa aiba un copi,la ce hal se nenorocesc de mici! Si, sa plateasca pentru asta, tot e bine, dar daca vor umbla disperati din medic in medic sa vindece boli incurabile o sa fie tragic de-a dreptul!
Mi-e groaza!
In alta ordine de idei, gandesti frumos si ma umpli de respect si drag de cate ori te citesc.Si va doresc tot binele, stii asta!happy

| Azµre a răspuns (pentru greece12):

Îți mulțumim mult de tot >big grin

| SexQueen explică (pentru greece12):

Am pus doar o intrebare din curiozitate, nu iau fiindca sunt uituca de fel si nu vreau sa mi se intample ceva ca nu pastrez orele. Si am 18 ani, si am pastrat acelasi partener de la 15 ani happy. Eram doar curioasa fiindca m-a intrebat o prietena daca iau anticonceptionale. si mi-au stranit interestul.

| greece12 a răspuns (pentru SexQueen):

Bine!happy
Acum,explica-i prietenei tale cat poti mai bine, o poti ajuta foarte mult!
Intentia mea nu a fost una rea, vad ca ai inteles.
Si imi pare tare bine pentru ca ai putut pastra acelasi partener, inseamna ca amandoi sunteti copii buni!happy

17 răspunsuri:
| kx123 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa intrebi farmacista, din cate stiu eu se iau mai multe zile la rand! Si protectia lor este in proportie de 98%.

| akadeaa a răspuns:

Anticonceptionalele se administreaza oral si se iau a2-a zi.

| danielcoman32 a răspuns:

Pe fiecare pachet de anticonceptionale, scrie cum de administreaza.sunt sanse sa ramai gravida, 1%. cazurile sunt extrem de rare.

| Azµre a răspuns (pentru danielcoman32):

Corect, și acel 0, 1% - 1 % din cauza unor dereglări la nivel hormonal datorită alimentației în general alcoolul scade rata de succes.

| autoside a răspuns:

Tot raspunsurile pe care le cauti le gasesti pe www.sfaturi-mamici.ro, este un site bazat pe sfaturi pentru viitoare mamici si mamici.Sucess

| zgary4all a răspuns:

Daca le iei regulat, adica in fiecare zi, nu ai cum sa ramai insarcinata, din cate stiu ofera o protectie la fel de mare ca si prezervativul. Multa bafta

| Jr._Mihai_1998 a răspuns:

Nu cred

| Maria1997 a răspuns:

Anticonceptionalele le iei in fiecare zi! Pastila luata cu o zi inainte asigura protectie pentru ziua urmatoare si trebuie luate regulat.