| CalinaXandra a întrebat:

Cum te comporți cu un barbat care te ignora și te cauta doar cand vrea? Apoi iar te ignora o perioada, ca nu înțeleg. Te cauta ca și cum ar fi sfârșitul lumii, apoi se liniștește dacă vede ca îi dai atenție și iar dispare din peisaj. Dacă tu îl cauți pe el ori răspunde sec ori deloc. Sunt cam sătulă și știu ca în curând o va face iar. Nu vreau sa ii cer explicații și nici nu vreau sa ii țin morala. Efectiv i-as pune punct dar sa para ca sunt stăpâna pe situație. Sa fie pe jar. Nu i-as mai răspunde deloc sa simtă și el la fel

2 răspunsuri:
| Madaxo97 a răspuns:

Ce face el acum e un fel de ghosting combinat cu gashlighting, un fel de manipulare psihologică. Nu este de stat cu asemenea om, scapă cât mai repede de el pentru ca astfel de relații nu duc nicăieri.

| hipotronic a răspuns:

Bună. Probabil e într-o fază ce Young ar denumi-o "capcană mentală". Practic pe el îl atrage în mod inconștient atunci când este respins, când este ignorat, când nu este văzut pentru că doar atunci retrăiește sentimentele familiare din copilărie și adolescență care sunt cele mai puternice fiindcă foarte mulți oameni au capcana asta mentală a respingrii care e până la urmă o traumă care are urmări la viața adultă și cu foarte multă dificultate, implicare, timp și determinarea poți ieși din ea. Întrebarea e dacă merită să rămâi alături de el și de ce faci asta, poate că și tu la rândul tău ai propria ta capcană mentală, iar instabilitatea asta te face să retrăiești sentimentul de familiaritate.