| SmoKez a întrebat:

Cunosc o persoana care vrea sa se mute la mine. Parintii ei nu sunt de acord si nici nu prea stiu, doar mama persoanei respective. Parintii mei sunt de acord. Parintii mei trebuie sa semneze ceva daca vine politia? Ce face protectia copilului in cazul in care acasa la mine totul e aranjat ( accesibilitati la orice, confort, pe scurt : un mediu de trai complet cu toate necesitatile ) ce poate face? Cum putem sa rezolvam sau sa facem ca sa ramana la mine? PS: Nu conteaza motivul plecarii, doar atat vreau sa stiu, nimic altceva. Dati-mi va rog sfaturi din ambele puncte de vedere. Multumesc!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca persoana respectiva este minora, parintii tai au nevoie ca ambii ei parinti sa le-o incredineteze prin acte notariale. Deci informeaza-i tu pe ambii ei parinti, apoi mergeti impreuna la notariat si roaga-i sa semneze acte ca incredinteaza minorul parintilor tai. Parintii tai vor semna si ei niste acte (se angajeaza sa o intretina, sa se asigure ca merge la scoala, ca nu este trimisa la munca, ca nu este folosita sexual, etc)

| pietrean a răspuns:

"Persoana"care vrei sa se mute la tine este minora?
Parintii tai sunt titularii apartamentului, in care locuiesti si tu.Tu avand 16 ani,nu prea ai nici-un cuvant de spus.
In cazul in care doresti ca persoana respectiva,sa stea in gazda in apartamentul parintilor tai, trebuie, sa i se faca mutatia flotanta(pe termen de un an), trebuie trecuta in cartea de imobil si trecuta la intretinere(in cazul in care stai la bloc).
Protectia copilului, nu are de ce se baga in astfel de cazuri.Totusi,daca parintii ei, nu sunt de acord, ar putea cineva din familia ta sa aiba probleme cu Politia, daca ei reclama ceva.Este minora.
Ar trebui sa fii mai explicit in intrebare.

| SmoKez explică (pentru pietrean):

Are 16 ani. Are probleme familiale grave. Am mai pus 2 intrebari in care am explicat ce si cum se petrece. Vroiam doar sa stiu daca protectia copilului poate face ceva gen : sa o ia ei. Politia n-are ce sa faca in cazul in care nimic nu s-a intamplat grav si respectiva declara ca nu a patit nimic.

| pietrean a răspuns (pentru SmoKez):

Ba Politia,poate sa faca multe,daca parintii reclama ca a plecat de acasa, fara voia lor! Doar parintii tai, pot trage toate ponoasele, daca nu are facuta macar mutatia la adresa voastra.
Sper ca nu stati in acelasi oras, voi si parintii ei.Ca atunci,nu poate fi nici macar motivul ca sta in gazda, ca sa fie mai aproape de scoala.
Este foarte greu, sa dai si un sfat, daca nu cunosti toate detaliile.
Poti intreba politistul de proximitate(care raspunde de zona unde locuiti, ce trebuie sa faceti ca sa nu aveti necazuri.

| SmoKez explică (pentru pietrean):

Multumesc de raspuns! Dupa cum am mai spus. am inca 2 intrebari cu situatia in sine. Daca vrei, te rog arunca o privire si vei intelege cu siguranta adevarata poveste!