| samuelrockwer a întrebat:

Daca ai luat contraceptie de urgenta, si pastila nu isi face efectul, si ovulul fecundeaza cu spermatozoidul iti mai vine menstruatia in luna aia in care ai luat pastila?

Răspuns Câştigător
| HazelEyes77 a răspuns:

Nu iti mai vine menstruatia cel mai probabil. Dar pilula de a doua zi isi face efectul daca e luata in primele 3 zile cu maxima de eficienta in primele 12 ore.

| samuelrockwer explică (pentru HazelEyes77):

Buna, mersi de raspuns!
Prietena mea a luat pastila pe 1 ianuarie exact dupa o ora de la actul sexual, dar pe 15 trebuia sa-i vie menstruatia si ei i-a venit pe 8 menstruatia crezi ca e de la pastila.
Am uitat ca ea cand a fost la farmacie, farmacista i-a dat postinor 2 si i-a spus sa ea ambele pastile odata ca sa fie doza mai mare sa isi faca efectul 100 %, ca de multe ori multe persoane uita sao ea pe a doua dupa 12 ore si o iau mai tirziua, nu am avut nici una din somptomele de greata sau ameteli, doar eu cred ca i-a venit menstruatia asa devreme ca a luat ambele pastile postinor deodata dupa o ora de la actul sexual asa cum a spus farmacista, tu cum crezi de la asta i-a venit menstruatia asa repede si crezi ca s- a facut pastila efectul?, prietena mea spune ca poate ea venit menstruatie de la pastila ca a luat doua odata, dar ea spune ca ei nu prea ii vine regulat si i se cam schimba in fiecare an tu cum crezi?

| HazelEyes77 a răspuns (pentru samuelrockwer):

Cu siguranta i-a venit menstruatia din cauza pilulei de a doua zi mai ales ca a luat doza dubla-nu se recomanda din cauza efectelor secundare. Pilula e o adevarata bomba hormonala care da organismul si ciclul menstrual al femeii peste cap uneori si cateva luni. De aceea nu se recomanda administrarea a mai mult de 2 ori pe an. Nu era indicat sa ia 2 pastile odata oricum isi facea efectul garantat deoarece a fost luata la doar o ora de la actul sexual. Numai bine

| samuelrockwer explică (pentru HazelEyes77):

Mersi frumos de raspun! stiu, am citit pe net ca aceasta nenorocita pastila cauzeaza numai probleme organismului femenin, dar de ce ****** naiba farmacista aia a zis sa ea doua pastile deodata, trebuie de scris o plangere la adresa ei, Dupa cum am inteles Daca a luat doza dubla sa inteleg ca totul e bine si-a facut efectul 100 % si nu poate fi vorba sa ramina insarcina, doar va avea probleme cu menstruatia in urmatoarele luni da?

| samuelrockwer explică (pentru HazelEyes77):

Buna! Imi mai raspunzi?

| HazelEyes77 a răspuns (pentru samuelrockwer):

Da i se va deregla menstruatia vreo 2 -3 luni. E posibil sa i intarzie mai mult sau dimpotriva sa i vina mai devreme si sa aiba scurgeri mai abundente ca de obicei. Acum depinde de la femeie la femeie nu toate au aceleasi simptome. Unele se confrunta chiar cu lipsa menstruatiei. Important e sa va protejati ca sa nu mai fie nevoita sa recurga la contraceptia de urgenta sau la cine stie ce. Scuze ca am raspuns cu intarziere dar n am prea avut timp sa intru. Numai bine

7 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Își face efectul dacă e luata mai devreme de 3 zile.

| PolitiaGramaticii a răspuns:

Da