| anonim_4396 a întrebat:

Dacă ai peste 16 ani și dorești să-ți începi viața sexuală cu partenerul tău, care este major, din punct de vedere legal el poate avea probleme?

Răspuns Câştigător
| cristian200313 a răspuns:

Nu. Daca are 18-19 ani, nu va pati nimic, atat timp e responsabilitatea lor ce fac. Daca are 16 ani si face sex cu barbatul de 25 ani, risca un dosar penal pentru violarea.

| anonim_4396 explică (pentru cristian200313):

Varsta minima conform legiilor din Ro e de 15 ani. Deci la 16 ani este Ok.
Singura problema e daca familia fetei nu este de acord, Numai atunci pot crea probleme legale, sa spuna ca baiatul o abuzeaza, si o pot manipula pe fata.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Noul Cod Penal nu mai incriminează actul sexual consensual cu un minor peste 15 ani.

| mdc98 a răspuns:

Da, pentru ca pana la 18 ani esti minora.