| gya_7749 a întrebat:

Daca am avut contact sexual dupa 16 ore dupa ce am luat a 7a pilula de anticonceptionala exista vreun risc?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde de preparatul contraceptiv folosit si de ziua in acre ai inceput tratamentul (prima zi de menstra, a doua sau a cincea).

| gya_7749 explică (pentru Brigaela):

Am uitt sa iau a 2a pilula in prima saptamana si am luat-o cand mi-am adus aminte. si apoi am continuat iar dupa a 3a am stat 7 zile dar in a 7a s`a intamplat

| Brigaela a răspuns (pentru gya_7749):

Daca ai uitat o pastila in prima saptamana este foarte indicat sa folosesti prezervativ pana la urmatoarea menstruatie. Asa ca nu pot aprecia riscul, dar probabil exista. Incearca sa fii macar un pic responsabila, este abssurd ca in aceeasi luna sa uiti o pilula si sa ai si contact sexual neprotejat.

| gya_7749 explică (pentru Brigaela):

A doua pilula ma refer la ziua a 2a din folie

| Brigaela a răspuns (pentru gya_7749):

Da, adica in prima saptamana de administrare din folie. Exact asta am spus si eu. Era normal sa te protejezi pana la urmatoarea menstra cu prezervativ, daca tot ti s-a intamplat un incident major privind administrarea de contraceptive.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ce risc să existe?
Ești protejată de la prima pilulă până la ultima.
Pa, pa.

| gya_7749 explică:

A cincea