| Cosmin6981 a întrebat:

Daca am dezvirginat o fata care era pe ciclu si a doua zi nu mai era pe ciclu este vreo problema?
Avea 4 zile.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca dezvirginarea a avut loc dupa spusele tale in primele 7-8 zile ale ciclului menstrual se considera ca probabilitatea formarii unei sarcini in aceasta perioada a ciclului este de la foarte mica spre...imposibila. Deoarece in cele mai multe cazuri, sangerarea menstruala se desfasoara pe o perioada de circa 3-5 zile, din acest motiv ultima zi a menstruatiei de regula poate fi de fapt cea de-a 4-a, a 5-a, sau a 6-a zi a ciclului menstrual. Atat pentru informarea ta cat si a celorlalti tineri, trebuie sa stiti si sa si intelegeti ca ciclul menstrual incepe odata cu prima zi de menstruatie. Avand in vedere ca de regula majoritatea ciclurilor menstruale au lungimea in jur de 26-30 de zile, reiese ca tot de regula zilele PERIOADEI FERTILE incep de obicei cam de prin cea de-a 8-sau a 9-a zi aciclului menstrual cel mai devreme. Fiindca in cazul vostru dezvirginarea a avut loc in a 4-a zi a ciclului menstrual actual, adica cu circa 3-4 zile inainte de a fi posibil sa inceapa zilele perioadei fertile, (zile in care se poate forma o sarcina), chiar si daca a ajuns sperma in interiorul vaginului, rezulta concluzia cat se poate de acceptabila, ca intr-o asemenea situatie atat posibilitatea cat mai ales probabilitatea de a se putea forma o sarcina este de maxim 1-3% adica teoretic este apoape IMPOSIBILA. Multa sanatate!

| Cosmin6981 explică (pentru corbulalbrosu):

Mersii că m-ai lămurit!
Pot să stau liniştit acum?

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu este nicio problema.