| Clau_Claudia_1990_uGho a întrebat:

Daca am facut sex cu o zi inainte de a face testul de sarcina, poate sa imi influenteze rezultatul?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Testul de sarcina se afce DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala!
Deci, daca ai facut ieri sex, abia peste 21 de zile este indicat sa faci testul de sarcina.

| corbulalbrosu a răspuns:

Testul de sarcina poate fi facut in orice moment chiar si inainte de a intretine actul sexual. Dar daca doresti ca REZULTATUL OBTINUT sa reflecte situatia reala existenta in organismul tau in privinta existentei sau a lipsei hormonului de sarcina hCG in urina testata, testul de sarcina se efectueaza NUMAI dupa ce au trecut MINIM 21 de zile de la data sexului intretinut. Doar in acest caz rezultatul obtinut poate fi considerat ca fiind, VALOID, VALABIL si CORECT in proportie de peste 98-99%. Oricare ar fi tipul de test de sarcina folosit, rezultatul obtinut va fi mereu in proportie de peste 90% ERONAT, INVALID si GRESIT daca testul este efectuata inainte de a trece minim 17-18 zile de la data la care a avut loc sexul neprotejat. Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu.