| anonim_4396 a întrebat:

Daca am facut sex protejat cu partenera mea (era in ultima zi de stop), nu mi-am dat drumul, prezervativul nu era spart(l-am verificat dupa la.baie) dar am conspirat ca lichidul seminal daduse pe langa, partenera mea poate ramane insarcinata daca a luat si pastila de a 3 a zi escapelle? Astazi a fost prima zi in care a avut sangerari vaginale, iar ieri a vomitat. Specific ca este o persoana mai sensibila.(Predispusa la raceli si chestii d astea)

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Noi la voi generatia 'tableta' este posibil si cu protectie si cu alte masuri... totusi partenera sa ramana insarcinata

| Violleta2022 a răspuns:

Pastila de a doua zi se ia in primele 24 de ore, dupa care este inutial si nu-si mai face efectul.
vomitatul ala poate sa fie si o reactie alergica la pastila.

| dullcat a răspuns:

,, Cât de eficientă este pastila de a doua zi
Eficiența pastilei de a doua zi diferă în funcție de momentul în care a fost administrată. Se recomandă folosirea ei în termen de până la 12 ore, iar efectul său este de până la trei zile după contactul sexual neprotejat.

De asemenea, amânarea administrării pilulei de a doua zi scade eficacitatea ei de la 95% (cât are în primele 24 de ore de la contactul sexual) la 58% (procentajul eficienței dacă pastila a fost luată între 48 și 72 de ore de la contactul sexual).

În schimb, pilula de a doua zi nu va avea niciun efect dacă pacienta a rămas însărcinată, rolul ei fiind doar de prevenție. '' - https://enayatimedicalcity.ro/blog/pastila-de-a-doua-zi/

https://contracept-m.ro/blog/sex-neprotejat-dupa-ciclu/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă a luat pastila și după a vomitat …a cam luat-o degeaba, trebuia să ia alta pentru ca vomitând-o a aruncat și pastila gen …

| vasileparnaie a răspuns:

Frate iti dau un sfat prieteneste le poti spune parintilor ca ai lasat o fata gravida si aia e se mai intampla, poti sa te apuci sa faci pregatirile pentru gender reveal ( daca esti pe americane)

| Mda01 a răspuns:

Pai daca a luat pastila nu prea mai are șanse să rămână, păcat ca va jucați asa pe sanatatea ei hormonală. Cică "pastila de a 3 a zi" rolling on the floor))

| intrebsieucasastiu a răspuns:

A 2 a zi fix dupa contact la diferenta de maxim 1 ora sa zic